"אתר הגיל הרך" אינו מספק מאמרים, שאלונים או כל חומר אחר מלבד אלה המתפרסמים באתר

מה למדת בגן היום?

מאת: אסתר קבלסון

הספר הוא פירוט תכנית לימודים שנתית לגן ילדים הכתוב כאוגדן של דפי קשר להורים ומלווה בתמונות צבעוניות של ילדי גן. הוא מיועד למחנכות בגיל הרך ולהורים לילדים צעירים ששותפים ברצון לקדם את הילד בכל תחומי החיים. למי שרוצה לדעת מה הילד לומד בגן, כיצד הוא מתפתח ואיך אפשר לקחת חלק בלמידה הזו, הספר ישמש אותו ככלי עבודה. הספר מתאים לקריאה ולימוד משותף של סבים וסבתות עם נכדיהם. מטרת העל של הספר להבהיר שחינוך ילד וקידומו מצריך עבודה של 365 ימים בשנה.

זוהי אפשרות נדירה להציץ לעולמו הפנימי של גן הילדים הממלכתי דתי שנפרש בגלוי על כל עושרו.

התכנים המופיעים בספר צריכים להיות חלק מהלמידה של כל ילדי ישראל בגלל ההתייחסות המיוחדת שלהם ליהדות ולמורשת עם ישראל. הכתוב מחולק לחודשי השנה וכל פרק כולל רקע עיוני מפורט על חגים ומועדים במקורות: מצוות ומנהגים; רצף סיפורי התורה מחומש בראשית; פתגמים; מדרשי אגדה; שירים וסיפורים בנושא הנבחר.

הספר מגלה סודות קטנים גדולים שידועים לילדי הגן ומבוגרים יכולים לקרוא אותם. לדוגמה: כיצד מכנים ילדי הגן את המשורר הלאומי? מדוע נקראים הבולבול והירגזי בשמם? והיכן ממוקם איבר ההרחה של הדבורה? הווי הגן מתואר דרך שיחות במפגש וטיולי בוקר משום שמראות טבע שגרתיים כמו חתול ששותה משלולית, פרפר על פרח או קן ציפורים הם פלא בעיני הילד.

נושאי הלמידה הכלליים: היסטוריה, טבע, מדע, מוסיקה ואמנות לקוחים מעולם הילד וקרובים לליבו.

כל ההצעות לפעילות (ביקור בדיר וברפת, בישול ואפיה) הן חלק בלתי נפרד מהעשייה היום יומית של ילדי הגן בישראל ומבוססים על ההבנה שהילד לומד דרך חושיו. בספר פרקי לימוד נרחבים בנושא דבורת הדבש, טוואי המשי והכותנה.

פרק הנספחים בספר כולל: טבלה צבעונית של ציר הזמן (לוח היסטורי המציין אירועים חשובים בהיסטוריה היהודית) מבריאת עולם ועד ימנו. הטבלה כוללת ציון תקופות היסטוריות שילדי הגן לומדים עליהם: תקופת נח והמבול, תקופת האבות, תקופת בית ראשון ושני.

שימוש בטבלה יבטיח העברה מסודרת של מידע מדויק מצד הגננת או ההורה.

בנוסף כולל פרק זה: רשימה של 150 ספרי ילדים; רשימה של תמונות אמנות של ציירים ידועים; ורשימה של קטעים מוזיקליים לגיל הרך. בנוסף מופיעים מאמרים מקצועיים בנושא: גילוי תוקפנות בגיל הרך ואמהוּת.

להזמנות ניתן לפנות בדוא"ל:

kevelson_ester@yahoo.com

שיתוף ברשתות חברתיות:

תגובות (3)

 1. למכירה הספר: "מה למדת בגן היום?"
  המכירה תתקיים במכללת שאנן – לחינוך והוראה
  ביום ראשון כ"ח אדר (10.3.13) בין השעות: 12:00-17:00
  ביום שלישי א' ניסן (12.3.13) בין השעות 10:00-17:00
  להתראות!

  הגב

כתוב/כתבי תגובה