"אתר הגיל הרך" אינו מספק מאמרים, שאלונים או כל חומר אחר מלבד אלה המתפרסמים באתר

פחדי לילה אצל ילדי גן- מאפיינים, הקשר להפרעות שינה, ושיטות התערבות חדשות

מאת: ד"ר יונתן קושניר

ד"ר יונתן קושניר עוסק בתהליך ההליכה לשינה וההירדמות שלא פעם מלווים בחרדות ופחדי ילדים. פחדי לילה מתונים טוען ד"ר קושניר הם תופעה נפוצה, הבעיה מתחילה כשהם תדירים ועלולים לחבל בתפקוד היום יומי של הילד ומשפחתו.  המחקר של פרופ' אבי שדה ושל המחבר , מצא קשר בין פחדי לילה והפרעות שינה. במחקר נמצא כי  שנתם של הילדים עם פחדי הלילה הייתה אכן משובשת יחסית לילדי הביקורת כמו כן נמצא כי איכות השינה הייתה ירודה.

במחקר חדש של פרופ' שדה ושל המחבר הישוו החוקרים בין שתי שיטות טיפול חדשות להתמודדות בפחדי ילדים והפרעות שינה אצל ילדים. השיטות מבוססות על "התערבות חיבוקי " שפותחה ע"י פרופ' שדה.

לשיטה שתי גרסאות:

1. הילד הסובל מחרדה מקבל לטיפולו בובת כלבלב.

2. בגרסה הזו הילד מקבל את אותה בובת כלבלב אך מספרים לו שהיא תשמור עליו בלילה.

מתוצאות המחקר עולה  כי לילדים בשתי הקבוצות הייתה ירידה משמעותית ביותר בפחדי הלילה, אך ללא הבדל בין הקבוצות. הירידה בשתי הקבוצות הייתה גדולה יותר מהירידה בקבוצת הביקורת.

למאמר המלא לחץ כאן

 

שיתוף ברשתות חברתיות:

תגובות (2)

 1. טיפול בפחדי לילה אצל ילדים- ללא תשלום

  בימים אלה נערך מחקר על פחדי לילה של ילדי גן באוניברסיטת תל אביב. במסגרתו אנו מציעים טיפול קצר מועד ללא תשלום לילדים בני 4-6 הסובלים מפחדי לילה, הכוללים למשל פחד מהחושך, פחד ללכת לישון, פחד מיצורים דמיוניים, חלומות מפחידים, יקיצות מרובות במהלך הלילה וכדומה.
  המחקר מתבצע תחת הנחייתו של פרופ' אבי שדה, ראש המגמה הקלינית של הילד באוניברסיטת תל אביב, ובשיתוף עם המרפאה לרפואה פסיכולוגית בביה"ח שניידר.
  פגישות הטיפול יתקיימו באוניברסיטת ת"א בנוכחות הילד והוריו, ובמהלכן יעשה שימוש באלמנטים של שיחה ומשחק. ההערכה הראשונית תכלול ראיונות עם הילדים וההורים, שאלונים וניטור ביתי של השינה. במסגרת המחקר יינתן משוב לגבי השינה של הילד ולגבי אספקטים נוספים הנבחנים במחקר. כל פרטי המשתתפים ישמרו כמובן בסודיות מלאה.
  לפרטים נוספים והשתתפות, ניתן לפנות למיכל קפלן במייל mic.kaplan@gmail.com, או בטלפון 054-4682588. ניתן גם ליצור קשר עם מרפאת השינה, בטלפון 03-6407327.

  הגב

כתוב/כתבי תגובה