מסגרת ראשונה לבת 3

בפורום זה תוכלו לשאול שאלות בנושא התפתחות הילד המטרידות אתכם כהורים וכאנשי מקצוע

מסגרת ראשונה לבת 3

הודעהעל ידי ענבל » 22 ספטמבר 2011, 15:12

שלום

כבר כתבתי כאן לפני שבוע וקצת ... בכל אופן בתי היתה איתי בבית עד עכשיו( גיל 3) והשנה הכנסנו אותה לגן עירייה.
התחלנו תהליך הסתגלות בו אני איתה בגן ועם הימים הגענו למצב שהיא נשארת בגן בלעדיי ליום שלם( כלומר עד שתיים בצהריים) ואיכשהו צלחנו את הימים האלה כאשר יש ימים שהיא בוכה שם ולוקח זמן להרגיע אותה.
השבוע התחילה נסיגה , היא בוכה בבקרים שהיא לא רוצה ללכת לגן וממש כואב לי לראות אותה ככה, אז ביומיים האלה הוצאתי אותה מוקדם מהגן על מנת להקל עליה. הגננת חושבת שזאת טעות ושאני צריכה להמשיך כרגיל למרות שהיא בוכה שם גם אם היא בוכה הרבה זמן.

1.הייתי רוצה לשמוע דעה בקשר לכך, האם זה הגיוני להשאיר אותה כ"כ הרבה שעות גם כשהיא בוכה. זה נוגד כל אינסטינקט אימהי שלי. אני רוצה להקל עליה ושהיא תסתגל למסגרת אבל אני חושבת שצריך לעשות זאת בצורה הדרגתית ופה יש לי ויכוח עם הגננת שחושבת שלמרות הבכי ,עליה להישאר כמו כולם. אני אזכיר שזאת מסגרת ראשונה לבתי בת השלוש.אני מודעת גם לקושי שלי בהיפרדות וכבר שבוע שלם שהיא היתה בגן כמו כולם מבחינת שעות אבל כשפתאום השבוע היא התחילה לבכות לי עוד בבית זה פשוט שבר אותי.

2. מה שעוד לא מרגיע אותי זאת העובדה שאני יודעת שלא כל זמן הבכי מרגיעים אותה חוץ מלהגיד לה להירגע( ולטעמי זה לא מרגיע) מה היא עלולה לחשוב? האם היא עלולה לחשוב שאף 1 לא מייחס אליה בזמן זה ולהיפגע. כבר כתבה לי כאן מישהי שעצם זה שהיא ליד איש צוות מנחם אותה אבל בכל זאת זה מדאיג אותי שבתי לא תתפוס את זה כנטישה שלי.

3. יש לי בעיה עם איך שהסייעת מדברת לילדים, היא לא רגישה וקרה. שמעתי אותה בכמה סיטואציות אומרת לילדים שבוכים "די תפסיק" וגם שמעתי אותה פונה לבתי בזמן שבכתה בטון תקיף על מנת שתפסיק לבכות ומשיחות עם אמא נוספת הבנתי שהיא גם "תפסה " אותה מדברת בצורה קלוקלת. אני לא יודעת איך לנהוג במצב זה, אני מתוסכלת מכך שאשת חינוך מתנהגת כך. אבל ממש לא מקובלת עליי ההתנהגות הבוטה הזאת ,אני לא חושבת שכך צריך לדבר אל ילדים. מה עליי לעשות? איך אני אעביר את המסר מבלי שהיא תתנכל אח"כ לבתי.

4. איך אפשר לעזור לבתי בפן החברתי, היא עדיין לא ממש יוצרת קשר עם ילדים אחרים, למרות שהיא ילדה מאוד תקשורתית ?

אשמח לתגובות
תודה מראש
ענבל

Re: מסגרת ראשונה לבת 3

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 24 ספטמבר 2011, 16:44

שלום ענבל, ילדתך נמצאת בתקופת הסתגלות למקום חדש. היא עסוקה בהיכרות עם המקום החדש, מנהגיו, האנשים שבו. היא עדיין לא חשה בטוחה ועדיין לא נותנת אמון באנשים סביבה. לכך דרוש זמן והרבה התנסויות חוזרות ונשנות המשאירות רושם חיובי בזכרונה ובנפשה. ילדתך בוכה כי קשה לה וזה טבעי. כשאת מתקשה להשאירה בגן, את עשויה בצורה לא מודעת להעביר לה מסר שאת בעצם לא כל כך בטוחה שהמקום הזה הוא המקום הטוב ביותר עבורה. אם כך, מדוע שתרצה להישאר שם? היא צריכה לחוש שאת בטוחה מאוד ורגועה מאוד לגבי הגן הזה. אם את לא מרגישה כך, איך ניתן לצפות שהיא תחוש בטוחה ורגועה?

מה ניתן לעשות?
בראש וראשונה עליך לוודא שזה המקום שנכון מבחינתך עבור ביתך, שאת מצליחה לתת אמון בצוות הגן ושאת באמת סבורה שהם עושים כל שנדרש כדי לעזור לילדתך. אם אינך מרגישה כך, עליך להבין שאת מקרינה זאת בצורה לא מודעת לילדתך, דבר שמגביר את חוסר הבטחון שלה במקום החדש. אם אינך מרוצה מהגישה של הגננת או של הסיעות, מהדרך בהם הן מתייחסות או מדברות, יהיה עליך לקבוע פגישה עם בעלת הגן ועם הגננת של הילדה ולשוחח על הדברים. אם את חוששת שיתנכלו לילדה, הרי שאת לא מצליחה לתת אמון באנשי הצוות, דבר שלא יתרום ליצירת קשר תקין בין הילדה לצוות הגן ובינך לבין צוות הגן. עליך לחוש מספיק בטוחה לומר את כל אשר את מרגישה (בצורה תרבותית כמובן) לצוות הגן מתוך ידיעה שהם יעשו הכל כדי לשפר ולא כדי לפגוע ולהרע.

באופן כללי לגבי הסתגלות לגן ילדים, ילדתך תחוש בטוחה במקום החדש רק לאחר שתחווה התנסויות חיוביות חוזרות ונשנות במקום החדש ומתוך כך תלמד לתת אמון בצוות החדש. כשאת מביאה אותה לגן, עליך לערוך פרידה קצרה ועניינית. עליך להכינה לכך שתביאי אותה לגן, תתני לה נשיקה וחיבוק ותלכי ולעשות זאת. כל זאת בתנאי שיהיה מי שיקבל אותה ויעזור לה ויתמוך בה עד שתתגבר. על צוות הגן ללוות את הילדה, לשחק, לחבק, להכיל את הקושי שלה עד שתצליח להתגבר. במהלך היום על אחד מאנשי הצוות לפעול ביחד עם הילדה- במשחק, בסיפור, בכך שישב לידה במפגש וזאת כדי ליצור התחלה של קשר חיובי בינה לבינו .כל התנסות שכזו תתרום לחיזוק האמון שלה באיש הצוות בגן. אם הילדה מגלה קושי במהלך היום בגן, ניתן לערוך הסתגלות הדרגתית, להשאירה לזמן קצר בגן ולהאריך את השהות בגן על פי היכולות של הילדה. לעניין החברתי, הילדה עסוקה כעת בהסתגלות ואינה פנויה ליצירת קשרים חברתיים. כשתחוש נינוחה ובטוחה, היא תתחיל גם להתייחס לחברים שמסביבה.

אשמח לשמוע ממך.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

הודעהעל ידי אמא » 24 ספטמבר 2011, 21:16

שלום לך
התאומים שלי נכנסו לראשונה לגן בספטמבר האחרון בגיל 3. היו איתי בבית. ניסינו גן עירייה והם בכו המון והרגשתי שלא מתאים להם, למרות שהגן והצוות היו טובים: בניי היו הקטנים ביותר, הרבה ילדים. העברנו אותם לגן פרטי בו יש חצי מכמות הילדים, הם בן הגדולים וממש שמחים ומרוצים. מספרים לי על הפעילויות, שרים שירים שלמדו כשאני לוקחת אותם הביתה אני רואה שהם מאושרים. אנחנו משלמים כפול מגן עירייה וזה קשה מהבחינה הזו, אבל לא ראיתי ברירה אחרת בגן עירייה הרגשתי שהם אומללים וגם אם יתרגלו יהייה להם קשה.
אולי יותר מתאים כשבאים מהבית ורגילים לטיפול של אמא מסגרת יותר קטנה בה היא תהייה בן הגדולים?? וכך בשנה הבאה בגן עירייה יהיו יותר מוכנים??
אמא

הודעהעל ידי ענבל » 25 ספטמבר 2011, 15:05

שלום,
אני סומכת על הגננת אבל על הסייעת לא כ"כ כיוון והיא לפעמים פונה לילדים בטון תקיף( אני לא חוששת שהיא תתנכל לה בצורה אלימה חס וחלילה אבל אולי אם תשמע שהתלוננתי היחס שלה יהיה פחות סימפטי וגם זה יכול להיות סתם "פרנויות" שלי מתוקף היותי אמא לחוצה ;) ) , בכל מקרה היתה לי שיחה עם הגננת ואמרתי לה את הדברים לגביי הסייעת והיא היתה קשובה ואמרה שתטפל בכך.
אני מפנה את תשומת ליבה של בתי לדברים הכיפיים שהיו לה ולמשחקים שאהבה לשחק. אנחנו גם משחקות במשחקי דימיון כשהיא הגננת ואני הילדים בגן וגם ההפך, והרבה מה שיוצא במשחק זה כל הכללים החדשים שהיא לומדת ושומעת מהגננת כמו " בגן שלנו לא מרביצים, לא מדברים במפגש בוקר" האם זה בסדר שהיא מתעסקת בעיקר בחוקים/איסורים החדשים?
עדיין בבקרים היא אינה רוצה ללכת וזה מלווה בבכי.
לגביי העברה לגן פרטי, הייתי עושה זאת מלכתחילה אם הייתה לי את היכולת הפיננסית, וזה כואב לי שאין באפשרותי ועכשיו היא צריכה להתמודד עם מסגרת גדולה יותר מההתחלה.

תודה על התגובות והיחס
ענבל
ענבל

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 26 ספטמבר 2011, 15:58

שלום ענבל, אנא קראי את תשובתי המפורטת לך. היא עונה על כל השאלות שלך. עליך להתייחס לשני עניינים שונים- הראשון- מידת האמון שאת נותנת באנשי הצוות של הגן. עליך לזכור שאת מקרינה את חששותייך לילדה.
השני- הילדה עסוקה בהסתגלות. עליה לקבל תמיכה מצד אנשי הצוות בגן (ועל כך הרחבתי בתגובתי הקודמת). עליה לקבל זמן איכות ממך בבית בתוך גבולות ברורים בהם תוכל להאחז. הילדה תפסיק לבכות בבקרים כשתצליח לחוש בטוחה ורגועה בגן. לשם כך עליה לצבור התנסויות חיוביות וליצור קשר חיובי עם אנשי הצוות. לכך דרושים זמן, סבלנות והשקעה רבה מצידם של אנשי הצוות בגן ביצירת הקשר עם הילדה.
בהצלחה.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

חזור אל כאן המקום לשאלות הורים ואנשי מקצוע

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 17 אורחים