מפגש חברתי

בפורום זה תוכלו לשאול שאלות בנושא התפתחות הילד המטרידות אתכם כהורים וכאנשי מקצוע

מפגש חברתי

הודעהעל ידי rgny4743 » 07 דצמבר 2014, 09:31

טליה שלום,

הבן שלי בן חמש וחצי.
אני כתבתי לך מספר פעמים לגבי חברים אחרי הגן..שהוא לא רוצה ללכת ולא להזמין.
בקיצור ניסיתי כל מיני דרכים . הצלחתי להבין משהו: זה לא שהוא לא רוצה,הוא כנראה מתבייש או לא יודע איך לבקש או להציע..
כי אני כבר כמה פעמים קבעתי לו מראש שחבר בא אליו,הודעתי לו על כך והוא לא זרב ואפילו ממש ציפה לזה ושמח מאוד.
וגם פעם אחת כשהיה יום פעילות מרוכז בקיבוץ הוא לא רצה ללכת (וכל הגן הלך,לא היה חובה),ואחרי שהגננת אמרה לו שהוא בא איתה (כי היינו בחול והיא אספה אותו) אז הוא הסכים וככ נהנה שם.
מה שאני מנסה להגיד זה שהוא מאוד רוצה אבל ככשואלים אותו הוא מסרב ואם קובעים לו עובדה ואומרים לו שהוא הולך אז הולך בכיף ונהנה.
איך אני יכולה לעזור לו להתגבר על כך?
כי לדוגמ' השבוע התחיל חוג כדורגל,והוא ממש אוהב כדורגל,כל היום משחק עם חברים ומאוד אוהב את זה! והוא לא רוצה ללכת לחוג,כאילו שהוא מתבייש או חושש שהוא לא יהיה טוב.זה לא רק בנושא של חוג, אלא גם כמו שציינתי בפעילות בקיבוץ או בפגישה עם בחרים אחרי הגן.(וזה לא בגלל שמספיק לו להיות עם חברים,הוא מאוד אוהב חברה ולשחק איתם, גם הגננת אמרה את זה)
אשמח לעצות
תודה
rgny4743

Re: מפגש חברתי

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 09 דצמבר 2014, 09:22

שלום לך, הייתי מתחילה בחיזוק האמונה שלו בעצמו, ביכולות שלו בחיי היום יום.
חזקי את האמונה שלו בעצמו על ידי קישור בין היכולות שלו למעשים שלו. עודדי אותו לעשות כל מה שהוא יכול בכוחות עצמו. בחני את עצמך היטב וודאי שאינך עושה עבורו פעולות שהוא יכול בעצמו. חברי בין מעשיו העצמאיים ליכולות שלו תוך שימוש במילים הבאות: "אתה יכול", "אתה מסוגל", "אני סומכת עליך..." ," הצלחת כי אתה יכול כך וכך...." המטרה שהיא שהילד ילמד לסמוך על עצמו, על היכולות שלו והכישורים שלו ושבטחון זה יזלוג בהדרגה גם לתחומים נוספים.
במקביל, המשיכי להזמין חברים וקבעי עם חברים גם בביתם, כשהוא הולך אליהם. עזרי לו להתרגל לסיטואציה שבא חבר אליו או שהוא הולך לחבר. יתכן שכשיתרגל לרעיון, יתנהג בצורה שונה, ירגיש בטוח יותר ליזום בעצמו.
לגבי החוג, אם הילד באמת מאוד אוהב לשחק כדורגל, אל תאפשרי לו לסגת לתחום הנוחות שלו- להישאר בבית. קבעי עובדה, מבלי להתווכח, מבלי לשאת ולתת, מבלי לשכנע. הולכים. לכי איתו ביחד. העבירי לו מסר שאת סומכת עליו שיצטרף לחברים וישחק. גם אם הוא לא משחק ורק מתבונן, אפשרי לו להתמודד עם התחושות שלו בעניין כשהוא רואה את החברים משחקים. במשך הזמן יתכן שיעז ויצטרף. אם תהיו עקביים - מצד אחד, תעודדו אותו לפעול באופן עצמאי ותקשרו זאת ליכולות שלו, תזמינו חברים ותקפידו שילך לחברים, ותאפשרו לו להתמודד עם מצבים שאינם פשוטים עבורו- חוג, בהדרגה הוא יעז וירצה לנסות. לשם כך, הוא צריך להיות שם- על המגרש.
בהצלחה.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

הודעהעל ידי rgny4743 » 10 דצמבר 2014, 10:24

טליה שלום,

תודה על התשובה המעמיקה.
לגבי הנושא שהוא יעשה דברים בעצמו ולא אנחנו בשבילו, אנחנו מקלחים אותו.האם בגיל כזה הוא אמור להתקלח לבד?לחפוף לבד?
תודה
rgny4743

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 11 דצמבר 2014, 10:22

התשובה היא כן !!!!!
אם אינו רגיל לכך עדיין, היי לצידו, הדריכי אותו, כווני אותו ובעיקר העצימי אותו. ככל שיתנסה בכך יותר, המיומנות שלו תשתפר.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

הודעהעל ידי rgny4743 » 24 דצמבר 2014, 09:05

טליה שלום,

התייעצתי עם הגננת לגבי הבן שלי שהוא לא הולך ולא מזמין חברים
היא אמרה שבן הוא מאוד חברותי,משחק עם המון חברים ,היא אמרה שהם תופסים ממנו ואוהבים לשחק איתו.
גם אחרי הצהריים כאשר אנחנו הולכים לגן שעשועים וכהחברים שלו שם הוא משחק איתם מאוד יפה!
לאחר השיחה עם הגננת החלטנו שאני אקבע לו לחבר יום לפני וכך הוא יידע חמי הוא הולך ומי בא אליו..
כבר מספר שבועות שאני עושה ככה והוא מאוד שמח ונהנה שבאים אליו,משחק יפה עם החברים.אפילו ילד אחד סיפר לגננת בהתלהבות שהוא היה אצל הבן שלי ומאוד נהנה.גם החוג כדורגל שרשמתי אותו אליו-הוא מאוד נהנה שם ומצפה לזה
נראה שזה מציב אותו במקום נוח שאני קובעת לו,מתד שני הוא לא יעשה כלום אם אשאיר את זה לשיקולו.עוד מעט גם כיתה א' ואז כבר לא אוכל לקבוע לו..אני מאוד חוששת שיישאר בצד
בנוסף גם ילדים מהגן לא מזמינים אותו,אולי בגלל שבעבר הזמינו המון והוא סירב.כי אני לא רואה סיבה אחרת..
אני מאוד לחוצה כבר מעכשיו וחוששת מה יהיה בכיתה א'
אשמח לעצתך
תודה
rgny4743

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 24 דצמבר 2014, 09:52

סבלנות !!!!!!!!!! ועשייה !!!!!!!! זו התשובה.
לגבי הסבלנות- הילד כל הזמן מתקדם. הוא כבר נפגש עם חברים באופן קבוע ונהנה מכך, הוא הולך לחוג כדורגל ונהנה מכך. נכון שהוא עדיין לא יוזם. המשיכי באותה דרך והיי סבלנית. כדי לראות התקדמות נוספת, נדרש זמן. לגבי העניין שלא מזמינים אותו, פני להורים שאת מרגישה נוח איתם ושלילד שלך נעים בחברת הילד שלהם, ונסי ליזום פגישה אצלם בבית. אנשים בדרך כלל עסוקים, מוטרדים בכל מיני ענייינים, כך שגם את יכולה לשאול ולגשש בעניין זה ויתכן שהתגובה תהיה חיובית.
לעניין העשייה, קראי שוב את תשובתי לך מה- 9 בדצמבר- חלק מהשרשור הנוכחי- עודדי אותו לפעול בכוחות עצמו והעצימי בו את התחושה שהוא יכול, שהוא מסוגל, שאת סומכת עליו. זהו נדבך חשוב בהכנה לכיתה א'. וגם כאן- סבלנות....
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

הודעהעל ידי rgny4743 » 31 דצמבר 2014, 10:20

טליה שלום,

תודה על התשובות הקודמות שלך
כאשר בא חבר אל הבן שלי הוא אומר מילים לא יפות(קקי פיפי תחתונים).ממש כל משפט שלו מכיל את אחת המילים האלו..
באותו הרגע אני אומרת לו שאנחנו לא מדברים ככה ושיפסיק עם זה.כמובן שהוא ממשיך.אינני רוצה להגביר את תגובתי ליד החבר שלו ואחרי שהוא הולך אני עושה לו שיחה שככה לא מדברים וזה לא מקובל בבית שלנו.
כמובן שזה לא עוזר..כי הוא ממשיך
מה אפשר לעשות? יכול להיות שזה מההתרגשות שחבר בא אליו?

שאלה נוספת:
הבן הגדול קורא לאח שלו הקטן יותר בשמות גנאי(לא קללות) וכשחברים שלו שומעים אותו אז הם גם קוראים לבני הקטן ככה.אני אומרת מיד שלא להציק לו ולא קוראים לו בשמות..
איך אפשר להפסיק את ההתנהגות הזו של הבן הגדול?איך אפשר לגרום לו לשמור יותר על אחיו ולהגן עליו ולא לצאת נגדו..

תודה
rgny4743

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 31 דצמבר 2014, 14:26

אפשר להציב גבולות !!!!!
ערכי הכנה לבנך לפני שהחבר מגיע והסבירי לו שאם הוא ישחק עם החבר בצורה נעימה ויבחר לדבר במילים יפות ויתנהג בצורה נעימה לאחיו, החבר יוכל להישאר ואם הוא יבחר לקלל ולדבר לא יפה אל אחיו, הביקור יסתיים. סיימי בהעצמה שאת סומכת עליו שיבחר להתנהג בצורה נעימה...
כשהחבר מגיע, העצימי את שניהם כשהם מתנהגים בצורה נעימה. אם בנך מתחיל לדבר לא יפה, קחי אותו הצידה והזכירי לו את הכללים. הזכירי לו שהוא בוחר את ההתנהגות שלו ושאם הוא בוחר להמשיך לדבר לא יפה, הביקור של החבר יסתיים. שוב סיימי בהעצמה.
אם בנך ממשיך להתנהג לא יפה, הפסיקי את הביקור. היי עקבית.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

חזור אל כאן המקום לשאלות הורים ואנשי מקצוע

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 7 אורחים