עזרה בבקשה

בפורום זה תוכלו לשאול שאלות בנושא התפתחות הילד המטרידות אתכם כהורים וכאנשי מקצוע

עזרה בבקשה

הודעהעל ידי lorian120 » 25 דצמבר 2014, 12:43

שלום רב
בני בן ה-5 מרבה להתלונן,לבכות ולקטר כמעט על כל דבר.
קשה לי מאוד כאמא לגדלו בנחת ליצור איתו אינטראקציה חיובית כי מרבית הזמן נמצא רוטן...עקשן ...באי נוחות ...
בבוקר מתעקש כמעט על כל דבר ולא מרפה....לא ניתן לדבר אליו כמו בוגר על מנת שיבין ויירגע ואני מוצאת עצמי כבר חסרת סבלנות ובמצוקה אמיתית כלפי המצב.אחרי הגן כמעט כל יום מתפרץ כשעה בבכי וכעסים ללא הפסקה ורק אחרי זמן מסויים חוזר לעצמו כאילו צריך את שעת ההתפרצות הזו לרגיעה (אבל למה???.? איני יודעת)
זה גוזל ממני המון אנרגיות ומשאיר טעם רע והערכה עצמית מאוד נמוכה בתפקידי כאמא
לציין כי יש לי ילדה נוספת גדולה ממנו והכאב יותר עצום מאחר והיא צריכה לחוות כל הזמן חוויות של כעס...בכי...שלילה
היא ילדה ככ עצמאית וחכמה שנהנית לעשות דברים ולהתפתח ובגלל ההתנהגות שלו איני מוצאת זמן לפנות לה ובכלל כמעט תמיד רואה אותי מצוברחת וחסרת סבלנות כי באמת באמת איני יודעת כיצד להתנהל בבית מול הצווחות הללו
אם אני מתעלמת (שמבינה שסתם עושה סצינות הוא יכול לצרוח כשעה בלי הפסקה - אני לא יכולה לשאת את הצרחות הללו בבית
כואב לי לראותו עם עיניים אדומות כבר צרוד וחלש מרוב הלחץ שנתון בו
אני מסנה להבין האם ייתכן מצב כזה של לחץ ואי שקט בגלל היותו בגן שאולי מתמודד שם לא בקלות
אני שמה לב שבגן יש ילדים מאוד "חזקים" ושולטים ואילו בני נראה חסר בטחון לחלוטין מופנם ושקט !!!!!!!!!!!!!!!!!! (גם הגננת מתארת ילד שקט ומופנם )
האם תיתכן השפעה כזו שלילית לילד כתוצאה מחוייות היום בגן ???
יש שם ילדים שמרביצים ומקללים אך למיטב הבנתי זה קיים בכל גן עירייה והשיקול אם להוציאו בשלב זה מטרידה אותי שכן אם דברים יחזרו על עצמם ואולי יחמירו בגלל היותו ביישן וסגור ולא יסתגל בקלות למסגרת חדשה ?

איני מצליחה ללמדו כלום,איני רואה כל התקדמות ,
אני רואה ילד מתוסכל וככ חסר אונים שלא מוצא עצמו ולא שמח
אשמח לכל הכוונה מהיכן להתחיל שכן באמת ובתמים הפכתי לאמא מיואשת !
lorian120

Re: עזרה בבקשה

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 27 דצמבר 2014, 18:46

שלום לך, תארי בפירוט יום אחד בחיי הילד מהרגע שהוא מתעורר עד כיבוי אורות בערב. תארי התנגדויות רבות ככל האפשר מצידו. תארי את התגובות שלך. תארי זאת כאילו הייתי נוכחת ומתבוננת מהצד. האם אלו דפוסי התנהגות קבועים שלו? או שבעבר לא התנהג כך? ואם כן, מת חל השינוי ולמה?
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

הודעהעל ידי lorian120 » 28 דצמבר 2014, 09:37

בוקר טוב.
אתאר לך התנהגות שגרתי שלטעמי לחלוטין לא "נאותה"
הילד מתעורר מאוד מוקדם בבוקר -היום למשל ב-5 בבוקר (נרדם סובב שבע וחצי לילה קודם ) מבקש שאקנה לו משהו מהסופר
למרות הסברים בשעה כזו שאני נותנת לו "עכשיו לילה...בוא נחזור לישון ...הכל סגור" הילד ממשיך ומתעקש תוך יבבות
הבת ישנה ומאוד כואב לי שתתעורר בשעה כזו מוקדמת ללא סיבה מוצדקת.
שכבתי לידו...בחדר זה לא עזר...חזרתי למיטה והוא אחריי ביקשתי שיכנס לידי במיטה ונישן עוד קצת הוא המשיך עם הבקשה שלו עד ששכח והלך לסלון ...
לאחר מכן ישב לשתות ולאכול משהו...אחותו התעוררה והוא החל להציק לה (זה קורה כמעט בכל שהות שלה איתו בבית).כמובן שביקשתי ממנו להפסיק
לאחר שיוצא מהגן (מקווה שהיום זה לא יקרה...)
או שרוצה משהו ....או שפתאום רוצה לחזור לצהרון .....או שסתם מציק לאחותו דקה אחרי שיוצא מהגן - יכול לתת לה מכה
יכול לעבור התפרצות זעם של שעה צרחות ובכי בלי שאבין מדוע
גם אם מנסים לחבק או להרגיע זה לא עוזר
מנסים להסביר או לדבר אליו זה לא עוזר
בפעם האחרונה פשוט התעלמתי אבל זה היה קשה מנשוא
שעה שלמה לראות הילד בוכה ומשתטח על הרצפה - בפעם האחרונה בכה שרוצה לחזור לצהרון ??....(מדובר בילד שכלל לא אוהב להיות בצהרון וכל הזמן התלונן שרוצה לצאת מוקדם )
הסברתי שהצהרון סגור ומחר נלך לגן ויהיה צהרון (למחרת קם בבוקר "לא רוצה ללכת לצהרון "....(
אני לא מצליחה לעלות על מה מפריע/מציק לו
מה יעזור לו להיות רגוע יותר
אני מרגישה שאני מתהלכת במתח סביבו ולא יודעת מתי יתפרץ בפעם הבאה .ועל מה..כי קשה לי מאוד להירגע אחרי פרץ כזה שאין בו הגיון
בגן בקושי מדבר ולא מתבטא כמו בבית ונראה שמפחד אפילן - כמובן שגננת "מכחישה" את תחושותיי ומתארת ילד מופנם
דבר שגורם לי עוד יותר להיות מבולבלת :(
lorian120

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 28 דצמבר 2014, 22:17

שלום לך , עדיין מעורפל מידי. הבנתי את הסיטואציה הראשונה של ההתעוררות.
על מה הוא הציק לאחותו? מה קדם להצקה? האם הוא התלבש בכוחות עצמו בבוקר?
הביאי מספר דוגמאות של מצבים בהם הוא מתפרץ. מה הגורמים לכך?
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

הודעהעל ידי lorian120 » 29 דצמבר 2014, 15:14

זו בדיוק מה שאני איני מבינה - מאיפה מגיעות ההתפרצויות הללו?
האם בשל חוסר התמוד דות בגן ושהייה זמן רב בשקט ללא אפשרות להרגיש בטוח (כפי שסיפרתי אינו ממש מדבר ובעל בטחון והגננת מתארת ילד ביישן ומופנם) ואז כשיוצא מהגן הביתה הכל צף החוצה??

אם יוצאים מהגן יכול בלי קשר לכלום לתת מכה לאחותו ואז לבכות כל פעם מסיבה אחרת
נניח רוצים לעלות הביתה אז הוא יכול לבכות שלא רוצה הביתה
או שרוצה לקבל משהו ואז לא יפסיק לחזור על הבקשה בלי הפסקה ולא משנה מה תסבירי
אני מתארת לך מצבים בהם הילד מתעקש ולא נינוח בכל מיני סיטואציות

נניח היום מגיעים לגן רואה שמישהו הגיע עם מגף יקטר ויבקש גם מגפיים (למרות שמן הסתם לא יכולה להיעתר לבקשה)
ראה פריט אצל חבר אתמול אז לא הפסיק לחזור על זה שרוצה כמו החבר...
לא משנה מה תסבירי הוא "כאילו" לא מבין אותנו
lorian120

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 30 דצמבר 2014, 08:55

שלום לך, אני אנסה להתחיל לעזור, למרות שככל שאני קוראת יותר, אני סבורה שדרושה התערבות מקצועית מעבר לפניה לפורום.
נראה שיש כאן דפוס התנהגות כלשהו שהשתרש- בכי, הצקות, קיטורים ושגם בני הבית כבר מתייחסים אל הילד ככזה.
עליכם לעצור! ולהחליט שמהרגע הבא אתם מתחילים לראות את כל מה שחיובי בילד הזה. כל מה שהוא עושה חיובי, כל שיתוף פעולה קטן ככל שיהיה, מזערי ושולי ככל שיהיה- העצימו.
בנוסף, הילד בן 5 ! עודדו אותו לעשות כל מה שהוא יכול בכוחות עצמו ושבחו אותו על כך באמצעות שימוש במילים : "אתה יכול", "אתה מסוגל להתגבר", "אני סומכת עליך ש....".
הקפידי על זמן איכות קבוע יומיומי איתו ללא הפרעות וללא אחים ברקע ולו לזמן קצר, אבל שיהיה זמן שכזה וכל יום.
וכשהוא מתחיל לקטר, לבכות, להציק.....
צריך לעלות הביתה. הוא בוכה ולא רוצה לעלות. הקפידי לערוך הכנה מספר דקות לפני כדי להכין את הילד לשינוי. אם הוא משתף פעולה, שבחי אותו על כך. אם הוא בוכה ומסרב לעלות, אמרי לו שהוא בוחר את ההתנהגות שלו. (הדגש על "בוחר"). הוא יכול לבחור לשתף פעולה ולעלות בשקט ואז יהיה לו ולאחרים סביבו נעים ונחמד. הוא יכול לבחור לבכות ואז תאלצי לקחת אותו הביתה בכל זאת ויהיה פחות נעים לכולם. מה הוא בוחר? הילד צריך להבין שהוא בוחר את התנהגותו ויש לכך מחירים. הילד ממשיך לבכות. הרימי אותו כשאברי גופו כלפי חוץ ועלו מיד הביתה ללא מילים. הילד ממשיך לבכות. הדבר היחיד שאת אומרת לו : "אני סומכת עליך שתצליח להתגבר". הילד ממשיך לבכות. פעם בכמה דקות, זה המסר שאת מעבירה לו. אם הוא מעצים את הבכי וצועק ואולי מתפרץ, את לוקחת אותו לחדרו ומשאירה דלת פתוחה ואומרת לו שאת סומכת עליו שיצליח להתגבר ואז הוא מוזמן להצטרף אליכם בחזרה. לאורך כל הדרך, את רגועה ובטוחה בעצמך. מאוד חשוב שלא תתרגזי.
כשהוא מתגבר לבסוף , זכרי להעצים אותו ולומר לו "הנה הצלחת להתגבר. בפעם הבאה אני סומכת עליך שתשתף פעולה מהתחלה ותעלה הבית כשאני מבקשת."

מקרה אחר- כשאת לוקחת אותו מהגן, לפני היציאה מהגן ערכי לו הכנה ואמרי לו שאת סומכת עליו שיתנהג בצורה נעימה לו ולסובבים אותו. נתן מכה לאחותו. את נעצרת, יורדת לגובה העיניים שלו ואומרת לו "אני לא מרשה להכות. אני סומכת עליך שתשמור את הידיים אצלך."וממשיכה הלאה תוך כך שאת מרחיקה אותו מאחותו. כל אחד מצד אחר שלך.

הילד חוזר על בקשותיו שוב ושוב- היי עניינית. הסבירי פעם אחת מדוע הוא לא יכול לקבל את מבוקשו והשתדלי לומר גם מתי כן יוכל לקבל את מבוקשו. הילד ממשיך להתעקש. נסי לעניין אותו בעיסוק אחר. אם לא עובד, אמרי לו כל מספר דקות רק את המשפט הבא "אני סומכת עליך שתצליח להתגבר". שוב- הישארי רגועה ועניינית. בסוף, כשיתגבר ויפסיק לחזור על עצמו, העצימי אותו- "מאוד רצית את..... לא יכולתי לתת לך את .... היה לך קשה והצלחת להתגבר. כל הכבוד לך".

כשהילד מתעורר בחמש בבוקר, מחזירים אותו מיד למיטה בשקט וברוגע. צאי מהחדר, אך הישארי ליד החדר. בכל פעם שאת שומעת רחש, כאילו הילד מנסה לרדת מהמיטה, היכנסי מיד והחזירי אותו למיטה בשקט ובבטחון. אמרי רק את המילים הבאות: "עכשיו לילה , עכשיו ישנים."
אל תעניקי תשומת לב לבכי בשום דרך. היי עניינית. המטרה- הילד נשאר במיטה. כשהשמש זורחת ורק אז, גם אם הילד לא ישן יותר אבל נשאר במיטה, את ניגשת לחלון, פותחת אותו ואומרת:" עכשיו הגיע הבוקר, עכשיו אפשר לקום." היי עקבית. המטרה שהילד ילמד שקמים אך ורק בבוקר כשהשמש זורחת ולא קודם לכן. עקביות.

מוזמנת לשתף ולספר איך אתם מתקדמים.
אם את רואה שאין שינוי משמעותי, ממליצה מאוד לפנות ליעוץ הורי אישי. את יכולה לפנות אלי או לכל יועץ הורי אחר.
בהצלחה.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

חזור אל כאן המקום לשאלות הורים ואנשי מקצוע

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 15 אורחים