מתי נכון לגמול מטיטול?

בפורום זה תוכלו לשאול שאלות בנושא התפתחות הילד המטרידות אתכם כהורים וכאנשי מקצוע

מתי נכון לגמול מטיטול?

הודעהעל ידי הילה » 04 מאי 2015, 09:47

שלום
יש לי ילדה בת שנה ו 7 חודשים, עדיין איתי בבית ובעז"ה תכנס למסגרת ב 1/9. לאחרונה היא מודיעה שעשתה פיפי מיד לאחר שעשתה קקי. קניתי בנתיים את הספר סיר הסירים ואני גם רוצה לקנות לה סיר וישבנון. העניין הוא שאנחנו בסוף החודש הזה עוברים דירה, היא נכנסת למסגרת ואני גם אני אמורה ללדת בדיוק בזמן שהיא נכנסת למסגרת ,ואני לא רוצה ללחוץ עליה את העניין אני חושבת שאני צריכה לחכות לפחות עד שנעבור.
אני גמלתי 12 ילדים במעון בני 2.5-3 אבל הם אמרו בתור סימן לפני שיצא להם בטיטול, אני יודעת שמה שהילדה שלי אומרת זה סימן לשלב הבא של להגיד לפני שיוצא. השאלה מתי כדאי להתחיל בלי רגרסיות של כל השינויים שאנחנו הולכים לעבור? רק לציין שהיא הילדה הראשונה שלי ובעז"ה הבא בתור יגיע בתחילת ספטמבר
הילה

Re: מתי נכון לגמול מטיטול?

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 04 מאי 2015, 21:59

שלום לך, גמילה מטיטולים דורשת בשלות- בשלות פיזיולוגית (היכולת של הגוף להתאפק), בשלות שכלית (היכולת להבין מה נדרש ממנו), והעיקר- בשלות רגשית. בבשלות רגשית הכוונה לכך שהילד יהיה מסוגל לשבת על הסיר או האסלה ולחוש מספיק נינוח ובטוח כדי להוציא מתוכו את צרכיו.
לשיטתי, לפני שנפרדים מהטיטול, אני סבורה שהילד צריך להתיידד עם הרעיון החדש- עם השינוי מבחינתו של עשיית צרכים בסיר או באסלה.
זהו התהליך: (לפני שנפרדים מהטיטול)-
1. מגבירים מודעות לנושא- על ידי סיפור, שיר מתאים, על ידי דוגמה אישית..., על ידי משחק עם בובה/דובי שעושים פיפי בסיר (מעט מים). צופים בילד- האם הוא מגלה עניין? האם הוא מתייחס לנושא, משחק עם הבובה ומושיב אותה על הסיר ,מגלה עניין במה שההורים עושים בשירותים, מבקש סיפור בנושא?
אם כן,
2. מקפידים להציע פעמיים בשעות אחר הצהרים לשבת על הישבנון או על הסיר (שימי לב- לשבת ולא "אתה רוצה לעשות פיפי?"). הרעיון הוא לעזור לילד להתיידד עם האסלה, עד שירגיש שם מספיק נינוח ובטוח. הילד יבחר היכן לשבת- סיר או אסלה.
3. אם מסרב, מכבדים את תשובתו ולא משכנעים אותו לשבת, לא נושאים ונותנים, לא משחדים, לא כועסים. כל הפעולות הללו יגרמו למאבק כוחות שעשוי לגרום לנסיגה.
4. מציעים במעברים כשהילד לא עסוק בפעילות אחרת כדי שיטה לשתף פעולה.
5. משבחים על עצם הישיבה.
6. שומרים על התייחסות עקבית ועניינית.
הילד יתחיל לעשות את צרכיו באסלה כשירגיש מספיק נינוח ובטוח.
7. הסימן להורדת הטיטול ולמעבר לתחתונים בשעות הערות בלבד- כשהילד עושה את צרכיו בבית ובגן בשירותים לאורך תקופה.

את מוזמנת להיכנס לyoutube ולהקשיב לסרטונים שלי בנושא גמילה מטיטולים.

באופן ספציפי, את יכולה להתחיל את שלב ההתיידדות - ישיבה על הסיר או האסלה מבלי להיפרד מהטיטול. שלב זה אורך זמן.
באופן מיידי חשוב לערוך לה הכנה לפני המעבר הקרוב לבית החדש. אם תרצי, אוכל להתייחס גם לעניין זה.
בהצלחה
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

הודעהעל ידי הילה » 05 מאי 2015, 10:27

תודה על התשובה,
כן אני אשמח לטיפים להכנה למקום חדש ולמסגרת חדשה ולאח חדש :)
הילה

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 18 מאי 2015, 21:44

מעבר דירה- כשבוע לפני המעבר או לחלופין כשמגיעים הארגזים, הסבירו לה את העומד להתרחש. הראו לה את הבית החדש, את הסביבה החדשה. טיילו שם, שחקו בגינה הציבורית, הראו לה את הדירה החדשה, טיילו בדירה החדשה והסבירו לה היכן יהיו חפצים או דברים משמעותיים מבחינתה.
התמקדו בחדר שלה והראו לה היכן תעמוד המיטה שלה, השטיח שלה, המשחקים שלה וכד'.
חזרו על הטיול הזה מספר פעמים לפני המעבר.
שתפו אותה באריזת המשחקים שלה, החפצים שלה.
ביום המעבר, סדרו קודם כל את החדר שלה. שתפו אותה בסידור המשחקים שלה אם היא משתפת פעולה ולא- לפחות באופן סמלי.

מעבר למסגרת חדשה- היפרדו מהמסגרת הישנה- בקשו מהגננת לערוך מפגש פרידה ביום האחרון בגן- מספר שירי שלום. אולי הילדה תחלק עוגה / כדורי שוקולד וכד'.
בגן החדש- הקפידו על הסתגלות הדרגתיתי על פי היכולות של הילדה.
ביום הראשון- הישארו עימה בגן למשך שעתיים.
בימים הבאים - ערכו פרידה רק כשאתם רואים שהילדה מסתובבת באופן חופשי בגן כשאתם נמצאים. ערכו פרידה קצרה (לא יותר משעה ) בפעם הראשונה. בכל יום האריכו את משך הפרידה בהדרגה בהתאם ליכולות הילדה.
כמובן שתזדקקו לשיתוף הפעולה של צוות הגן.

בהצלחה.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

חזור אל כאן המקום לשאלות הורים ואנשי מקצוע

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 12 אורחים