סביבה מפתחת

בפורום זה תוכלו לשאול שאלות בנושא התפתחות הילד המטרידות אתכם כהורים וכאנשי מקצוע

סביבה מפתחת

הודעהעל ידי אמאלשלושה » 24 יוני 2015, 15:02

שלום,

יש לי ילדים בני 7 ,4 , 2 והייתי רוצה לדעת אילו דברים עלינו לעשות ולשחק אתם על מנת לפתח את אינטליגנציה שלהם?
אני מנסה בעצם לברר אם מה שאני עושה נכון ומספיק על מנת להחכים אותם.
אוהבים: גן שעשועים, ספורט , ספרים,לגו, פאזלים, הגדולה סודוקו, צביעה והדבקה. מה עלינו לעשות עוד על מנת לפתח אותם ולהגיע למלוא הפוטנציאל שלהם?
האם יש דברים שחייבים לעשות? למשל שחמט לא אהבו...

תודה מראש
אמאלשלושה

Re: סביבה מפתחת

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 28 יוני 2015, 14:42

שלום לך, בראש וראשונה עליך לראות מהן ההעדפות של כל אחד מהם. מה הם אוהבים לעשות? במה הם חזקים? מהם הנטיות שלהם? תחומים אלו כדאי לפתח כדי לטעת בהם תחושת הנאה, מסוגלות ויכולת.
במקביל חשוב מאוד שכל ילד בגיל 5 ילמד לשחות.
חשוב שכל אחד מהם יתנסה ברכיבה על אופניים בהתאם ליכולות שלו כמובן.
חשוב לטייל איתם ברגל בטבע..... חשוב לחזק ככל שניתן הפעלות מוטוריות- גינת משחקים, חוף ים (משחק בחול), משחק במים בברכה, הליכה בשבילי עפר ולא רק על מדרכות.
חשוב לשוחח עם כל אחד מהם וחשוב להקדיש לכל אחד מהם זמן איכות אישי רק עם אמא / אבא.
בילוי נעים.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

הודעהעל ידי אמאלשלושה » 29 יוני 2015, 20:57

תודה על התשובה,

את הדברים שאמרת אנחנו עושים מלבד זמן לבד עם כל אחד מהם, לא יוצא באופן קבוע אלא פעם ב...אקח לתשומת לבי

אני אחדד את השאלה שלי, אני רוצה להקנות להם יצירתיות בפתרון בעיות , שיבינו שלכל דבר אפשר למצוא פתרון לבעיה ולבחון כיוונים שונים. הבעיה היא שאני לא כזאת, אני מרובעת אם אפשר לומר ולא יצירתית במיוחד ולהם אני רוצה לפתוח את המחשבה אבל אין לי את הכלים כיוון ואינני כזאת. אשמח אפילו הפנייה לספר שאוכל ללמוד קצת על כך . פשוט רוצה שהם יסתכלו על הדברים שנקרים בדרכם כאתגר, שאין דרך אחת ,ברוב המקרים (אני לא תמימה ומבינה שתסכול הוא חלק מהחיים וגם איתו צריך להתמודד...)

תודה
אמאלשלושה

הודעהעל ידי אמאלשלושה » 29 יוני 2015, 20:58

נ.ב

למה שחייה כלכ כך חשובה?
אמאלשלושה

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 01 יולי 2015, 22:27

שלום לך, נתחיל דווקא בעניין השחייה.
חשוב לדעת לשחות כדי לא לטבוע כשנכנסים למים................. !!!!!!!!!!!!!!! -סיבה של בטיחות.
חשוב לשחות כי כך משפרים תאום ידיים- רגליים, יציבה נכונה, שיווי משקל ומחזקים את השרירים. השחייה עוזרת לחיזוק חגורת הכתפיים, והורדת העומס על עמוד השדרה. השחייה היא דרך נוספת לאפשר לילד להרגיש שהוא מסוגל להפעיל את גופו, להשתמש בו ובכך מתחזק הדימוי גוף של הילד על עצמו.

לשאלתך איך לעודד את הילד לפתור בעיות? איך לעודד את הילד לחשוב על פתרונות יצירתיים? יש לכך שלב מקדים. כדי שהילד יפתור בעיות הוא צריך להרגיש תחושת מסוגלות, שהוא יכול, מסוגל להתמודד עם אתגרים. כך שהצעד הראשון הוא לעודד את הילדים לעשות כל מה שהם יכולים בכוחות עצמם תוך קישור בין העשייה שלהם ליכולות שלהם באמצעות שימוש במילים: "אתה יכול", "אתה מסוגל", "אתה הצלחת כי אתה יכול...."
"אני סומכת עליך ...." כשילד עושה פעולות שונות, הוא לא בהכרח מקשר עשייה זו ליכולות שלו. כשהוריו עושים קישור זה, הוא יתחיל לחשוב כך על עצמו בבחינת נבואה שמגשימה את עצמה.
לשם כך, על ההורים לקחת צעד אחורה ולאפשר לכל ילד בכל גיל לעשות כל מה שהוא יכול בכוחות עצמו בהתאם ליכולות שלו ולשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא.
כשילד מרגיש יכול, מסוגל הוא מתמודד טוב יותר עם אתגרים בעולמו. גם אז יש לנו- ההורים- תפקיד. חשוב שההורים יפסיקו לפתור לילדים את הבעיות שלהם. הורה יכול לשאול שאלות וכך לכוון את הילד לחשוב כיצד לפתור בעיה, אך לא לתת לא את התשובה. על ההורה לסמוך על הילד שבאמת יצליח להתמודד ועליו גם לומר לו זאת במילים. לא תמיד התשובה מגיעה מיד. לפעמים השאלה נשארת תלויה באוויר והילד יצטרך להתמודד עם עצם השאלה בשעות ובימים הקרובים ויתכן שכעבור זמן או בפעם הבאה שיקרה מקרה דומה, יחשוב על פתרון.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

חזור אל כאן המקום לשאלות הורים ואנשי מקצוע

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 4 אורחים