התנהגות הילד בן שנתיים +3

בפורום זה תוכלו לשאול שאלות בנושא התפתחות הילד המטרידות אתכם כהורים וכאנשי מקצוע

התנהגות הילד בן שנתיים +3

הודעהעל ידי הלנה » 07 אפריל 2017, 12:19

היי. יש לי 2 ילדים בת 10 חודשים וילד בן שנתיים +3 שנמצאים איתי בבית. הילד בן שנתיים ו3 הוא ילד מקסים וחכם אנרגטי אוהב לרקוד לבנות לשחק הוא מחבק ומנשק מאוד דואג לאחותו קודם מאכיל אותה ואחרך כך את עצמו אבל יש לו התקפי זעם של התפרצויות הוא צורח מרביץ לא מקשיב לי אני מדברת איתו והוא כאילו לא שומע אותי. ואם התשובה שלי לא מוצאת חן בעיניו או שהוא רוצה משהו שאסור ואני לא מביאה לו אז הוא מרביץ לי. כשאנחנו יוצאים לגן שעשועים הוא רוצה לשחק עם הילדים ניגש אליהם מחבק אותם ואז מתחיל להרביץ להם כמה שאני מסבירה שככה לא משחקים ולהרביץ זה כואב הוא כאילו לא מבין ממשיך בשלו וכמובן שהילדים בורחים ממנו כי לא נעים להם. הוא חוטף לכל הילדים תצעצועים שלהם ובורח. בורח ממני כשאני קוראת לו. לא מקשיב לי בכלל.
הוא ממש מתרגש מכל מקום שהולכים אליו. אם זה להצגה או גימבורי וההתרגשות שלו מתבטאת באוובר הישתוללות וצעקות משמחה. הבאתי לו כלב לבית והוא ממש אוהב אותו מאכיל אותו משכיב אותו לישון אבל משחק איתו בעכזריות מושך בו ונהנה מזה. וכמה שאני לא מסבירה שלכב כואב ולא נעים זה לא עוזר. ועוד משהו מאוד חשוב שאם הוא לא רואה אותי בסביבה לידו הוא נכנס להיסטריה של בכי וצרחות. אם אני בשירותים או בחדר אחר או יוצאת לגינה והוא לא רואה אותי לידו מתחיל לבכות ולצרוח. יש לו סדר יום קבוע. הוא ילד מלא אנרגיות היפרקטיבי מאוד. איך מתמודדים אם זה? אולי אני עושה משהו לא נכון? תודה רבה
הלנה

Re: התנהגות הילד בן שנתיים +3

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 14 אפריל 2017, 17:42

שלום לך, ילדך בן שנתיים ורבע. התפרצויות זעם טבעיות מאוד לשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא כרגע. הוא נמצא בשלב בו הוא מגלה שהרצונות שלו שונים משל המבוגרים סביבו והוא בודק איך יוכל להשיגם. הוא גם מרגיש תסכול רב כשהוא לא מצליח להשיג את מבוקשו. הוא לא מצליח להכיל את הכעס, האכזבה והתסכול שהוא מרגיש והדבר מתבטא בהתפרצות.
מה תוכלי לעשות?
1. הקפידי לערוך לו הכנה לפני כל מעבר, לפני כל דרישה, לפני כל פעילות. הסבירי לו מה עומד להתרחש. הסבירי במשפטים קצרים וחיוביים.
2. כשאת לא מרשה דבר מה, הקפידי לומר גם מתי תרשי את הדבר שהילד מבקש. אמרי זאת בצורה מוחשית. למשל, כרגע לא תוכל לקבל חטיף. תוכל לאכול חטיף לאחר ארוחת הערב.
3. כשהוא מכה אותך, אמרי לו שלא נעים לך כשהוא מכה והתרחקי מיד. אם הוא רץ אחרייך ומחפש את קרבתך, התנהגי רגיל. אמרי לו שאת שמחה להיות בחברתו כשהוא מתנהג בצורה נעימה ולא כשהוא מכה. העצימי אותו כשהוא מתנהג בצורה נעימה.
4. כשיוצאים לגן משחקים, הזכירי לו בקצרה ובמשפטים חיוביים איך מתנהגים בגינה. בזמן המשחק בגינה, לווי אותו, היי לצידו וכווני אותו, הסבירי לו מה מתרחש סביבו ומה מצופה ממנו, עזרי לו להתמודד עם מכשולים לפני שהוא מתפרץ. כשהוא בכל זאת חוטף לילד משחק, גשי אליו מיד והסבירי לו שהמשחק שייך לילד אחר ושעליו להחזיר לו את המשחק. בקשי ממנו להחזיר. אם אינו מחזיר, החזירי בעצמך. יתכן שיכעס ויתפרץ. המתיני שירגע. מידי פעם הזכירי לו שהכעס יחלוף. בזמן התפרצות ילדים עשויים לחשוש שהכעס ישתלט עליהם והם מתקשים להפסיק. לכן, חשוב שישמע שהכעס יחלוף עוד מעט. אל תנסי להגיע אותו בכל דרך. מותר לו לכעוס ולהיות לא מרוצה. הקפידי להזכיר לו מידי פעם שהכעס יחלוף. שימי לב מתי הוא מתחיל להרגע או זקוק לעזרה כדי להרגע והגישי לו אותה באמצעות חיבוק מרגיע ואז העצמי את יכולתו להתגבר.
לפני שהוא חוזר לשחק הזכירי לו איך משחקים בגינה בצורה חיובית.
5. משחק עם הכלב. היי לצידו, הזכירי לו איך משחקים עם הכלב, הראי לו איך מתנהגים עם הכלב ואל תאפשרי לו להתנהג אל הכלב בצורה לא נעימה. העצימי אותו כשהוא מתנהג בצורה חיובית כלפי הכלב והציבי גבול ברור כשהוא מתנהג בצורה לא נעימה כלפי הכלב. גם אם יש צורך להרחיק אותו מהכלב, עשי זאת והזכירי לו שהוא מוזמן לחזור ולשחק עם הכלב כשהוא מתנהג בצורה נעימה. ושוב לווי אותו בחזרה לכלב כשהוא בוחר בכך.
6. כשאת יוצאת מהחדר, הקפידי לומר לו זאת ואמרי לו לאן את הולכת. אם הוא מלווה אותך, הקפידי שלא יצמד אלייך, אלא יתן לך יד או ילך לצידו. אל תנסי לשכנע אותו להישאר, אלא אמרי לו שהוא בוחר כרגע להתלוות אליך ובאותה מידה הוא יכול להישאר ולשחק. גם בגינה, הקפידי לומר לו היכן את נמצאת. הקפידי על קשר עין.

בהצלחה. אשמח לשמוע איך את מתקדמת.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן

חזור אל כאן המקום לשאלות הורים ואנשי מקצוע

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 3 אורחים