גמילה מטיטולים

בפורום זה תוכלו לשאול שאלות בנושא התפתחות הילד המטרידות אתכם כהורים וכאנשי מקצוע

גמילה מטיטולים

הודעהעל ידי הילה שרפי » 07 יוני 2017, 21:22

הבן שלי בן שנתיים, מתלבטת איך להתחיל לגמול אותו...
האם כדאי להתחיל בסיר או ישר בשירותים?
הילה שרפי
 
הודעות: 1
הצטרף: 07 יוני 2017, 21:18

Re: גמילה מטיטולים

הודעהעל ידי טליה פסטרנק נוימן » 13 יוני 2017, 15:29

שלום הילה, גמילה מטיטולים תלויה בבשלות של הילד. אנו מחפשים שלושה סוגי בשלות: בשלות שכלית (הילד מבין מה הציפיה ממנו), בשלות פיזיולוגית (הגוף מסוגל להתאפק) ובעיקר- בשלות רגשית. זו היכולת של הילד לשבת על הסיר או האסלה ולהרגיש כל כך בטוח עד שיוציא את צרכיו ממנו.
השלב הראשון הוא לקנות סיר ולהניח אותו בחדר השירותים. הסיר לא יוצא מחדר השירותים ואם בנך מוציא אותו, החזירי אותו לחדר השירותים כדי לקשר אותו לעשיית צרכים, אותם עושים רק בחדר השירותים.
בהמשך צרי מודעות לנושא על ידי משחק עם בובה או דובי שיושבים על הסיר ורוצים לעשות פיפי בסיר..... האם הילד מגלה עניין? תוכלי לספר לו סיפור בנושא? האם הוא מבקש שוב שיספרו לו? האם הוא חוזר למשחק הדמיוני עם הדובי והסיר בעצמו? האם הוא אומר או מסמן שהוא צריך פיפי או קקי? אלו סימנים מעודדים לכך שהוא מגלה מודעות לנושא. אם אינו מתעניין, עזבי את העניין וחזרי אליו בשלב מאוחר יותר.
אם הוא מגלה עניין, תוכלי להציע לו לשבת על הסיר או האסלה לבחירתו. אל תנסי לשכנע, אל תשאי ותתני, אל תבטיחי פרסים כדי לא ליצור מאבקי כוחות בנושא. פשוט הציעי לו לשבת וקבלי כן או או לא כתשובה מקובלת מבחינתך. אמר כן- יופי. אמר לא - גם יופי. יתכן וישב בפעם אחרת. לפעמים ילדים מוכנים לשבת עם הבגדים וגם זה בסדר כי הם מרגישים כך בטוחים. לפעמים הם מוכנים להוריד את הבגדים ולשבת עם הטיטול או ללא טיטול. הכל מתקבל בברכה. הציעי לו לשבת במעברים כשאינו עסוק בפעילות כלשהי כדי שיטה לשתף פעולה. שבחי אותו באופן מילולי על עצם הישיבה.
הציעי באופן קבוע לשבת על הסיר או האסלה לבחירתו פעמים בשעות אחר הצהרים מידי יום. לפעמים יסכים, לפעמים לא. זהו תהליך שדורש הרבה סבלנות ועקביות.
אם הילד מבקר בגן ילדים, מרגע שהוא יושב על הסיר באופן עקבי, גם אם לא עושה, שתפי את הגן שיציעו גם הם.
יום אחד, משירגיש נינוח ובטוח, יעשה פיפי בסיר או באסלה. עדיין זה לא הסימן להיפרד מהטיטול. רק כשיעשה שם באופן קבוע מידי יום בגן ובבית לאורך מספר ימים, תוכלו להיפרד מהטיטול בשעות הערות בלבד.
בשעות השינה- עדיין יישן עם טיטול.

מוזמנת לשתף איך את מתקדמת. בהצלחה.
טליה פסטרנק נוימן
יועצת הורים
יועצת בגני ילדים
טל. 050-7607252
talipnt@gmail.com
טליה פסטרנק נוימן
 
הודעות: 876
הצטרף: 13 ספטמבר 2011, 10:29


חזור אל כאן המקום לשאלות הורים ואנשי מקצוע

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד

cron