"אתר הגיל הרך" אינו מספק מאמרים, שאלונים או כל חומר אחר מלבד אלה המתפרסמים באתר

איזה עצבים – הקשר בין תזונה להפרעות קשב וריכוז

מאת: הילה אפללו

"להיות משפחה", אוקטובר, 2007

מערכת החינוך וגם הורים רבים נאלצים להתמודד בשנים האחרונות עם תופעה התנהגותית המכונה הפרעות קשב וריכוז. אצל חלק מהילדים התופעה מלווה בהיפראקטיביות (המתבטאת בתזזיתיות, בחוסר שקט או בהתנהגות חסרת רסן ואפילו אלימה במקרים מסוימים).

אני פוגשת בקליניקה הרבה ילדים כאלה, בדרך כלל, רגע לפני שההורים מחליטים לתת להם ריטלין. לילדים האלו קשה להשתלב במסגרות החינוכיות, כי הם מתקשים להישאר מרוכזים ומאבדים קשר עם הסביבה. חלקם חולמים ונודדים לעולמות רחוקים וחלקם הופכים חסרי מנוחה ומשועממים, ולכן הם מתחילים להפריע לסובבים אותם. הורים רבים מוצאים עצמם מול הגננות ו/או המורות שמסבירות שלא ניתן להשתלט על הילד וכי הוא יוכל להמשיך וללמוד במסגרת החינוכית רק אם ישתמש בריטלין. הריטלין הוא נושא בפני עצמו, אבל רוב ההורים שמגיעים אליי מוכנים לעשות הרבה על מנת להימנע ממתן התרופה.

חומרים חשודים
בשנים האחרונות נעשים מחקרים הבודקים את הקשר הקיים בין תזונה ובין הפרעות קשב וריכוז. במחקרים עולה שוב ושוב החשד שלחומרים המשמרים, לצבעי המאכל ולחומרי הטעם והריח, יש קשר להפרעות במערכת העצבים. בעבר, לפני 10-20 שנה, בכל כיתה היה ילד אחד שהוגדר כ"מופרע" התורן, זה שקשה לו לשבת במקום אחד יותר מחמש דקות ונוהג להפריע.

בשנים האחרונות מספר הילדים הלוקים בהפרעות קשב וריכוז ובהיפראקטיביות, גדל בהתמדה. כיום טוענים שעשרה אחוזים מכלל הילדים סובלים מהתופעה.
מכוני האבחון צומחים כפטריות אחרי הגשם, ומספר הילדים הנוטלים תרופות, גם הוא, גדל בהתאם.
בשנים האחרונות מספר הילדים הלוקים בהפרעות קשב וריכוז ובהיפראקטיביות, גדל בהתמדה
מה קרה בשנים האחרונות, מה נשתנה? ראשית, ניתן לזהות שינוי משמעותי ברמת החיים, בשפע ובזמינות הכמעט בלתי מוגבלת של ממתקים. הורים רבים יוצאים לעבודה למשך שעות ארוכות ונאלצים לספק לילדיהם בעיקר מזונות מתועשים, מעובדים וקפואים להכנה מהירה. תעשיית המזון השתכללה ומייצרת היום מזונות בשלל צבעים, ריחות וטעמים עם חיי מדף ארוכים לאין שיעור מאלה שאנחנו הכרנו בתור ילדים. ילדים כיום צורכים כמויות גדולות של ממתקים.

כמו כן, לא ניתן להתעלם מכמויות הסוכר שמכילים דגני הבוקר ושאר המאכלים שילדים אוהבים. הסוכר גורם לפעילות יתר, כמו גם מזונות המכילים קפאין, הידועים כמעוררים. שוקולד, שוקו וקולה, הכל כך פופולריים בקרב ילדים, המכילים קופאין יש השפעה לא מועטה עליהם.

גז עצבים
גם מגוון המוצרים לניקיון הבית והמוצרים להדברת מזיקים, לשימוש ביתי ולמבני ציבור, גדל מאוד. אם פעם היו מכבסים עם הסבון לשטיפת ידיים או באבקה לניקוי משטחים ורצפות, היום יש לכל פעולה ולכל מקום בבית את חומר הניקיון המיוחד והמותאם להם. יש חומרים לניקוי רצפות המשלבים חומרים הדוחים חרקים במשך חודשים. אם החומר הפעיל ממשיך להרחיק את הג'וקים והנמלים במשך חודשים, פירוש הדבר שאנחנו וילדינו חשופים לחומרים פעילים אלה לאורך אותו זמן.

חלק מחומרי ההדברה מכילים תרכובות זרחן אורגניות, המצויות גם בגז העצבים, למשל. גם חומרי ההדברה המשמשים לחקלאות לא תמיד נקיים מחומרים אלו, שפועלים על החרקים באותו אופן שגז העצבים פועל עלינו. החקלאים נוהגים, לא פעם, להשתמש בכמויות גדולות מהמותר של חומרי ההדברה על מנת להאריך את חיי המדף של הירק או הפרי וכדי לוודא שלא יינזקו מחרקים.

הפיקוח על מגדלים אלה הוא כמעט אפסי. לא עורכים בדיקות פתע ולא מענישים חקלאים שחורגים מהתקנים לריסוס (שגם כך אינם תואמים את התקנים הנהוגים במדינות מתקדמות) ובוחרים להרעיל אותנו.
במקרים רבים בהם הורים הבינו כי יש לערוך שינוי מקיף בתזונה של המשפחה, הם חוו שיפור ביכולת הריכוז
וכל זה בנוסף להשפעה שיש לחסכים בתזונה על מערכת העצבים שלנו. ילדים המקבלים תזונה לא מאוזנת, שאינה מכילה את כל רכיבי התזונה החיוניים בכמות מספקת, עלולים לסבול משיבוש בפעילות מערכת העצבים, וכפועל יוצא מכך מבעיות קשב והתנהגות.

ראו כי טוב
במקרים רבים בהם הורים הבינו כי יש לערוך שינוי מקיף בתזונה של המשפחה, הם חוו שיפור ביכולת הריכוז, באיכות השינה ובהתנהגות של הילדים, מבלי שנזקקו לתרופות. כל זה קרה כשהם החלו לאכול יותר פירות, ירקות ודגנים והפסיקו לצרוך מזונות מעובדים, מהונדסים ומתועשים. הם הוציאו מהתפריט מזונות עם תוספי טעם וריח מלאכותיים, צבעי מאכל וחומרים משמרים, וחלקם אף בחרו לעבור לתזונה אורגנית נקייה מרעלים. השינוי המבורך לא איחר להגיע.

כאן עולה שאלה המעוררת מחשבה: האם גם אנחנו כבוגרים, הופכים בשנים האחרונות יותר ויותר עצבניים, אלימים וחסרי סבלנות, בין היתר, בגלל חשיפה ארוכת שנים ומצטברת לקפאין, לחומרים מעוררים, למשמרים, לצבעי מאכל, לכימיקלים ולשאר חומרים המשפיעים על מערכת העצבים שלנו?

שיתוף ברשתות חברתיות:

כתוב/כתבי תגובה