"אתר הגיל הרך" אינו מספק מאמרים, שאלונים או כל חומר אחר מלבד אלה המתפרסמים באתר

גדעון לוין – אדם פעיל

במלאת עשור למותו של איש החינוך גדעון לוין, כותבת יעל דיין ברוח תורתו ,"בעידן בו בכל גן קיימות תוכניות שונות ומגוונות לאיתור "קשיים" ולמניעת "עיכוב התפתחותי", בעידן בו קיים לחץ רב על ילדים וילדות להפגין כל הזמן יכולות, הישגים התפתחותיים, מיומנויות, חשוב להדגיש שוב ושוב את חשיבותה של הפעילות".

ניגודים – לבטים פדגוגיים של מחנכים

גדעון לוין טוען כי החינוך עוסק בשלוש בעיות מרכזיות, מערכת היחסים בין הדור המבוגר לדור הצעיר, ההתלבטות על מהותה של הילדות (טוב מנעוריו/ רע מנעוריו, מולד/נלמד ועוד) והבעיה השלישית בה עוסק המחבר מעמדו הציבורי של החינוך, על מי האחריות לחינוך ההורים או המדינה.

בחירת תיאוריה חינוכית כבסיס לעשייה בגן

ד"ר יעל דיין טוענת שהקניית יסודות דמוקרטיים מתחילה בגן . לכן גן הילדים העובד ברוח תיאורית זרימת הפעילות הוא גן ילדים דמוקרטי, המאפשר לילדים ולילדות לחוות את הדמוקרטיה בשגרת החיים ולהפנים את ערכיה בגיל צעיר. הם אלה שיגנו עליה בגיל מבוגר.

שקרים ושקרים של ילדים

קושי בהבנת השקרים נובע מן הקשר בין סיפורים, פרי ההמצאה והדמיון, לבין השקרים. טוען גדעון לוין אלה וגם אלה מתארים מציאות כפי שהמספֵר רוצה לתאר אותה ולאו דווקא כפי שהיא באמת או כפי שהיא נראית בעיני אחרים.המאמר עוסק בשקרים ושקרים של ילדים.

תרבות של שאלות או שאלות של תרבות – על תרבות השאלה במערכת החינוך

המאמר עוסק במהות שאלת השאלות אצל ילדים , בפילוסופיית החיים העומדת מאחורי שאלת השאלות, והפונקציה שהיא משמשת בתרבויות שונות. השאלה לדעת המחבר היא כושר גנרטיבי, נראה שהאדם נולד עם הכושר לשאול שאלות, והתרבות תקבע איך מתי וכמה.

שלום כיתה אל'ף … ולא להתראות

גדעון לוין במאמרו מעלה כמה נקודות שיש לתת עליהם את הדעת כשהילדים עולים לכיתה א', שכן זהו שינוי לא רק גאוגרפי, אלה בתכני הלימוד, צורת ההוראה, הדמויות החדשות, והסביבה החינוכית ,לא עוד גן אלא כיתה. גדעון לוין נותן כמה כללים של תעשה ואל תעשה.