"אתר הגיל הרך" אינו מספק מאמרים, שאלונים או כל חומר אחר מלבד אלה המתפרסמים באתר

המוסיקה היא מרכיב מרכזי בהתפתחות הילד ויחסי הורה- ילד

מאת: רוברט מאייר

Music Is an Important Ingredient for Child Development and Parent-Child Relationships

by Robert Myers, PhD | on February 26, 2019 | in Child Development, Family Building, Fun Family Activites, Well-Balanced Family

 

המוסיקה היא מרכיב מרכזי בהתפתחות הילד ויחסי הורה- ילד

 מחקרים מדעיים מצביעים על כך שללמידה ולהאזנה למוסיקה יש השפעות משמעותיות  על התפתחות המוח של ילדים ומתבגרים. וגם כאשר ההורים חולקים חוויות מוסיקליות עם ילדיהם, כמו האזנה משותפת, ריקוד לצלילי מוסיקה וגם שירה ביחד, הדבר משפיע באופן  חיובי על יחסיהם עם ילדיהם.

השפעת המוסיקה על התפתחות המוח

שימוש בטכניקות הדמיה במחקרים אלה הראה כי פעילות מוסיקלית לפני גיל 7 מייצרת שינויים פיזיים במבנה ובתפקוד של המוח וגם תועד גידול בחומר הלבן, שהוא מרכיב מרכזי במוח. כך גם החומר האפור בקליפת המוח, השולט על יכולות הוויסות מאפשר לילד להתמודד טוב יותר עם תסכולים ומצבים קשים.

במארס 2018, בסדנה שנערכה במכון הלאומי למוסדות בריאות ומוסיקה על שם קנדי, פאנל של מדענים הדגיש כי ממצאי המחקר מראים שמינקות הילדים מגיבים להאזנה למוסיקה והדבר תורם באופן משמעותי לפיתוח השפה. בנוסף לפיתוח השפה, למוסיקה יש השפעה חיובית על התפתחות תפקודים קוגניטיביים אחרים, כולל תשומת לב, תפיסה ויזואלית-מרחבית ויכולות ביצוע.

בשל התעניינות גוברת ביחסים בין המוסיקה לבין תפקוד המוח, נוצר תחום חדש של מחקר המכונה ניורו-מוסיקולוגיה. המוסיקה מפעילה כל חלק ידוע של המוח והדבר נכון עבור כולנו כאשר אנו מקשיבים למוסיקה. עבור נגנים, פעולת הנגינה על כלי לא רק מפעילה את המוח, אלא גם משפיעה על התפתחות המוח.

לכן, אין זה מפתיע שבדרך כלל, מוחותיהם של מוסיקאים גדולים יותר והקישוריות בין הסינפסות במוחם טובה יותר מאלה של כלל האוכלוסייה. יש להם גם זיכרון עבודה מעולה, מיומנויות שמיעה וגמישות קוגניטיבית.

השפעת המוסיקה על הישגים אקדמיים

בוועידה העולמית ללמידה, הוראה ומנהיגות חינוכית שהתקיימה בשנת 2012, עלה כי למוסיקה השפעה רבה על שיפור יכולות הלמידה של הילד ופיתוח יכולות ההקשבה אצל ילדים עם קשיי למידה. למעורבות הפעילה של הילד במוסיקה יש השפעה חיובית על המרכיבים הבאים:

♥ מיומנויות תפיסתיות
♥ שפה ואוריינות
♥ מספור
♥ התפתחות שכלית
♥ תשומת לב וריכוז
♥ התפתחות גופנית
♥ בריאות

השפעת המוסיקה על התפתחות רגשית ופיתוח כישורים חברתיים

על פי מחקר שנערך באוניברסיטה של פלורידה על מדגם של 180 ילדים בגילאי 8-17 לאורך 3 שנים הסתבר שנגינה בכלי נגינה יכולה להביא לתחושה של הישג ועלייה בערך העצמי של הילד. יתרונות נוספים הם בטחון עצמי מוגבר, יכולת התמדה והתגברות על תסכול  ומשמעת עצמית. זאת

כדי ללמוד עוד על האופן שבו המוסיקה משפיעה על המוח, צפו בסרטון שבו נינה קראוס-יו נואלס, פרופסור לנוירוביולוגיה, פיזיולוגיה ומדעי התקשורת באוניברסיטת נורת'ווסטרן – מתארת את השורשים הנוירוביולוגיים החזקים של המוסיקה הפועלים באזורים העמוקים ביותר של גזע המוח שלנו.

 

היתרונות הגדולים של לימוד מוסיקה בגיל צעיר

האזנה למוסיקה בכל גיל היא מועילה, כמו גם למידה לנגן על כלי נגינה (אפילו בגיל מבוגר). מעבר לסיפוק האישי הדבר גורם לשינויים חיוביים בתפקוד המוח. עם זאת, הדעה הרווחת הנוכחית היא כי היתרונות הרבים ביותר מושגים כאשר לימוד מוסיקלי מתחיל לפני גיל שבע.

כיום תוכלו לחשוף את העובר למוסיקה. חשוב לשיר לתינוק ולספק לו גישה לצעצועים פשוטים שמשמיעים צלילים מוסיקליים. זוהי התחלה טובה והם מאפשרים גם לשמוע וגם לייצר צלילים.

לנו כהורים חשוב להיות מודעים לכך וליצור עבור ילדינו סביבה מוסיקלית חיובית. הורים שאינם בעלי כישורים מתאימים תמיד ימצאו חוגים מוסיקליים לקטנטנים באיזור מגוריהם.

 

האזנה משותפת למוסיקה עם ילדיכם תשפר את היחסים ביניכם

מחקרים נוספים מצאו כי מעורבות מוסיקלית של הורים וילדים משפרת את הקשר הורה-ילד בעיקר בתחום האמפתיה והאינטראקציה החברתית. ריקוד משותף גורם לסינכרון טוב יותר בין ההורה לילד. האזנה למוזיקה גורמת לשחרור של דופמין, הנוירו-טרנסמיטור המפעיל את מרכז העונג של המוח.

מחקרים אחרים מצביעים על כך שהתפתחות האמפתיה בילדות מובילה להתנהגות פרו-חברתית, כולל שיתוף פעולה ואינטראקציות חברתיות משופרות.

לסיכום, ישנן אם כן דרכים רבות להורים ולילדים לתקשר באופן מוסיקלי:

♥ שירו שירי ערש לתינוק
♥ שירו ביחד עם הפעוט -עוזר גם להתפתחות השפה.
♥ שירו בטיולים, בנסיעה בכבישים, בבילוי במדורות ובלילות משפחתיים.
♥ האזינו למוסיקה – הילד או ההורים בוחרים את השירים והמנגינות
♥ שירו וריקדו עם הילדים כבר בגיל צעיר
♥ צאו לפעילות משותפת להאזנה למוסיקה
♥ למדו לנגן

שיתוף ברשתות חברתיות:

כתוב/כתבי תגובה