"אתר הגיל הרך" אינו מספק מאמרים, שאלונים או כל חומר אחר מלבד אלה המתפרסמים באתר

יש תינוק בבית – מה עושים כשתינוקות בוכים?

מאת: יעלי שרם

זה התחיל בחלום, רצית שיהיה לך תינוק והחלטת שהגיע הרגע להקים משפחה קטנה. תינוקות נראו לך כל-כך רכים, יפים, ומתוקים והרגשת שזה מה שאת צריכה בשלב זה בחיים. החלום הופך להיריון וכולם שמחים מסביב ומתרגשים, את מקבלת המון תשומת לב ושומרים עליך ודואגים לך ואת מרגישה כמו נסיכה.
ויום אחד החלום הופך למציאות ויש תינוק בבית.

את עייפה, יש לך כאבים מהתפרים, את לא ישנה בלילה, התינוק בוכה ואת לא יודעת מה לעשות. כולם נותנים לך עצות ואין לך שום יכולת לענות מכיוון שאין לך מושג מה עושים.

את מבולבלת ושוכחת הכול, ונראה לך כאילו איבדת את הזיכרון, את רוצה שיהיה לתינוק טוב אבל אין לך מושג מה זה טוב. את חולמת על כמה שעות של שינה טובה וכמה רגעים לעצמך.

בסך-הכול היה לך חלום שהתגשם אבל את לא יודעת איך ליהנות ממנו.
הי, שמי יעלי, אני מלמדת הורים איך לתת מענה לצרכי התינוק דרך תנועה ומגע, אשמח לתת לך כמה טיפים שישנו לך את היום ואולי את החיים, מי יודע?!

קודם כל, היי בטוחה שאת לא לבד, כל אימא שנולד לה תינוק חווה קושי כזה או אחר, וחשוב שתקדישי תשומת לב ותמצאי דרכים להקל על עצמך כדי שתוכלי להחליף את הקושי והבלבול בחוויה טובה, שמחה ומעצימה.
בואי ניקח כמה דקות וננסה לצלול לתוך העולם של התינוק ונראה מה עבר עליו בתשעת החודשים האחרונים. איננו יכולים לדעת בדיוק מאיפה הגיע התינוק לרחם שלך, לנושא הזה יש כל מיני תיאוריות, אבל נתחיל לדון מהשלב שהופיע עובר ברחמך.

מאותו הרגע, היה העובר עטוף בחום, במגע, היה מחובר לתנועה של גופך, שמע אותך ואת כל מי שסביבך ללא הפוגה, משקל גופו היה קל ותנועת גופו חופשית.

ביום שבו יצא התינוק לאוויר העולם השתנה עולמו לחלוטין. מאז הוא מרגיש את משקל גופו הכבד, הוא מרגיש לא מוגן מכיוון שאין מגע שעוטף אותו, הוא איננו בתנועה ואינו מכיר את גופו, הוא אמנם יכול להזיז את ידו אך אינו בהכרח מודע לכך, דרכי הביטוי שלו מאוד מצומצמות ומסתכמות בעשיית צרכים ובבכי תמרורים.

התינוק זקוק למגע וחום, זקוק לתנועה, זקוק לדרך לבטא את עצמו, צמא לקשר עין ולמשמע קולך.
חצי שעה ביום של עיסוי ותנועה עבור התינוק, יכולים לשנות את היום שלך לחלוטין.
אם נקדיש יחד קצת מחשבה על התהליך שעבר התינוק מרגע הלידה, נתמלא בחמלה ונתחיל להבין שבעצם זה כל-כך הגיוני שהוא בוכה ובעצם זה כל-כך נכון להקדיש תשומת לב מרוכזת בתנועה ומגע, אם ננסה לחשוב על עצמנו – האם היית מסוגלות לשכב כל היום על הגב או על הצד?

בהודו, עיסוי תינוקות ובייביוגה הם מסורת שעוברת מאם לבת. כמו שאם מערבית מלמדת את ביתה איך לעשות מקלחת לתינוק כך בהודו עוברת מסורת העיסוי מאם לבת והתינוק מקבל כל יום אחה"צ עיסוי ותרגילי תנועה, לאחר מכן מקלחת, ואחרי המקלחת עוטפים אותו טוב טוב בסדין והתינוק ישן כשלוש שעות ומתעורר עם רעב גדול.

והנה הגיע הזמן שלך לעשות את השינוי ולגדל תינוקות אחרת גם במערב.

תירגול ראשון:
שמן לעיסוי – בכל בית מרקחת יש שמן זרעי ענבים ושמן אתרי מפרחי לבנדר, טפטפי לתוך הבקבוק שלוש טיפות של לבנדר ואת מוכנה לעיסוי.
הניחי מגבת גדולה על השטיח או על מזרן דק בבית, רצוי שזה יהיה על הרצפה, ולא על המיטה, שתוכלי לקום בקלות. חממי את החדר כך שתוכלי להפשיט את התינוק.

רצוי לעשות את העיסוי לפני המקלחת ולפני האוכל או לפחות שעה אחרי האוכל.
כדאי לדאוג למים חמים כדי שמייד אחרי התרגול תוכלו ליהנות מאמבטיית מים חמים.
צרי קשר עין עם התינוק, ובקשי רשות לעשות לו עיסוי.

התחילי להפשיט את מכנסי התינוק ואז עסי את אזור הרגליים, התחילי בעיסוי אינטואיטיבי, טפטפי מספר טיפות שמן על כפות ידיך וחממי את השמן תוך כדי שפשוף יד ביד, הניחי את ידיך על רגלי התינוק והקדישי את תשומת הלב למבט של התינוק. נסי להבחין בחיוך, לשים לב איזה מגע הוא אוהב, מה נעים ומה לא.

כף הרגל – נעשה עיסוי כללי ועדין בשל הרגישות של כף הרגל ויכולת ההשפעה של העיסוי על כל הגוף (רפלקסולוגיה)
בעזרת כרית האגודל נצייר ספירלה בגב כף הרגל מהעקב ועד הבהונות
ניגע בכל בוהן בעזרת האצבע והאגודל
ונעבור לרגל – כף היד שלך מלפפת את השוק ויוצרת תנועה קווית העולה מהקרסול אל הברך, שלוש פעמים, ואותו הדבר מהברך אל השוק.
ונעבור לרגל השנייה.

פלג גוף עליון
עסי את הבטן בתנועה מעגלית ועדינה עם כוון השעון,
הניחי את כפות הידיים על החזה ומשכי את יד ימין שלך ימינה לאורך יד שמאל של התינוק על לכפות הידיים ובמקביל את יד שמאל שמאלה לאורך יד ימין של התינוק כמו ספר פתוח.
זהו עיסוי בסיסי ביותר.

תרגיל בייבי יוגה ראשון – פרפר –
הצמידי את כפות הרגליים של התינוק אחת לשנייה ואת העקבים אל הישבן כך שנוצרת תנוחת הפרפר, מצורפת תמונה. תוכלו ליצור יחד תנועה מצד לצד וגם תנועה מעגלית. שלבו את התרגיל עם שיר מוכר על פרפר, כגון "בוא אליי פרפר נחמד" והתכופפי בין לבין לבטן התינוק והצחיקי אותם כשאת מדגדגת עם אפך בבטנם.

אחרי שסיימתם ליהנות מתנועה ושירים רוצו למקלחת ואל תשכחו לעטוף אותם טוב טוב בשמיכות שירגישו מוגנים ואהובים. אם התינוק יישן יותר מהרגיל – אל דאגה, לא קרה להם כלום, הם סופסוף קבלו את מה שהם היו צריכים והם יכולים לישון שינה עמוקה ובריאה. תהיו מוכנים שהם יקומו רעבים ושכולם יהיו מרוצים 

 

שיתוף ברשתות חברתיות:

כתוב/כתבי תגובה