"אתר הגיל הרך" אינו מספק מאמרים, שאלונים או כל חומר אחר מלבד אלה המתפרסמים באתר

השמיעי קולך – ניצחונה של משפחה במלחמה באוטיזם

מאת: קת'רין מוריס

ספרית פועלים בשיתוף עמותת תומי (2000)

סוקרת: דיטה הוד

הספר פורסם בשנת 1993 באנגלית וזכה לתרגום לעברית בשנה שעברה ביוזמת עמותת תומי. זהו ספר חשוב ומרגש כאחד, סיפורה של אם על המאבק בו גברה משפחתה על האוטיזם של שניים מילדיה.

זהו תיאור מרגש ואותנטי ביותר של הדרך הארוכה מגילוי הסימפטומים הראשונים ללקות, החששות, האבחונים, מכת האבל שהטילו על המשפחה והחיפוש אחר מקורות עידוד וכוח.

הספר מביא התייחסות אובייקטיבית ביותר לצד התייחסות אישית ביותר לשיטות הטיפול הרווחות להתמודדות עם אוטיזם. הספר מלמד על השיטות אופשן, גרינשפן, פסיכודאמיות (כגון תרפיה במשחק), תרפיית החיבוק והשיטה המושיעה עבור המשפחה הזו – השיטה ההתנהגותית שהובאה לעולם ע"י ד"ר איבר לובאס (LOVAAS ) מאוניברסיטת UCLA .

הכותבת מעמתת את הגישה הפסיכודינאמית הרואה באוטיזם בחירה של הילד להתבודד אל תוך מבצר, כאשר המוקד הוא בעיה בהתקשרות עם האם, עם הגישה ההתנהגותית שאינה מחפשת סיבות לבעיה אלא ניגשת לטיפול מיידי ואינטנסיבי בסימפטומים ובהתנהגויות הלא רצויות. העימות מבוסס על תיאורי מקרה ו/או תוצאות מחקרים מחד, ועל ההתנסות האישית מאידך.

"השמיעי קולך" הינו חומר לימודי מצויין לסטודנטים ולאנשי מקצוע בתחום הטיפול באוטיזם ו PDD. כאמור, יש בהצגת הדברים שילוב של העובדות המדעיות האובייקטיביות וכן של ההתנסות האישית במשפחה, מה שיכול בהחלט להוות לימוד מקרה מעניין. הספר מביא תיאור מפורט ולחלוטין לא משעמם לעקרונות הטיפול של הגישה, לדילמות הנוגעות ליישומה במשפחה ולתוצאות המרגשות, ששם הספר מעיד אודותן מראש.

התוצאות המרשימות של השימוש בשיטה ההתנהגותית במשפחה זו הוא רק דוגמא יחידה להצלחתה של השיטה בקרב משפחות רבות בעולם. נדמה כי כל הורה המוצא עצמו מתמודד עם שאלות ודילמות הנוגעות לילדיו בעקבות איבחון של לקות התפתחותית או אוטיזם ימצא עניין רב בחומר הספרותי הייחודי הזה.

שיתוף ברשתות חברתיות:

כתוב/כתבי תגובה