"אתר הגיל הרך" אינו מספק מאמרים, שאלונים או כל חומר אחר מלבד אלה המתפרסמים באתר

מתמטיקה זה משחק ילדים

מי מפחד ממתמטיקה?
הספר שיגרום לכם להתאהב במתמטיקה

כולנו יודעים שאם נתחיל להקריא לילד ספרים בגיל צעיר, רוב הסיכויים שהוא יאהב לקרוא ספרים כשהוא יגדל.
אבל מה אנחנו יודעים על במתמטיקה?
כיצד אנחנו יכולים לעזור לילדים שלנו לאהוב מתמטיקה? האם זה לשנן את לוח הכפל? להשלים דפים על דפים של תרגילי חילוק ארוך?
כיצד אנחנו יכולים לעודד את ילדינו ליהנות ולהצליח במתמטיקה, במיוחד כשלכל כך רבים מאתנו יש זיכרונות לא נעימים מהמקצוע, וכשרבים מההורים (והמבוגרים), פשוט שונאים או נרתעים מהמקצוע?

הספר "מתמטיקה זה משחק ילדים", המבוסס על התוכנית Family Math שמתנהלת מזה שנים רבות (כ-15 שנה) בלורס הול למדעים, שבאוניברסיטת קליפורניה, ברקלי היוקרתית, שימש כבר יותר מחמש מיליון משפחות ותורגם לשפות רבות – מציע גישה אחרת: מתמטיקה יכולה להיות כיף! (וזו לא סתם סיסמה שיווקית!)

מתמטיקה זה משחק ילדים, הוא ספר ראשון מסוגו בישראל, אשר מזמין את כל ההורים (גם את אלו שלא כל-כך מסתדרים עם מספרים), בצורה נעימה וידידותית, לטפח את היחסים של ילדיהם עם המתמטיקה, לשמר את החיוניות הטבעית שיש לילדים כלפי מספרים ולגלות יחדיו את עולם המספרים באמצעות שפע של פעילויות מרתקות ומשחקים משעשעים במתמטיקה לשעות הפנאי.להורים וילדים (כ-300 עמודים).

מתמטיקה זה משחק ילדים, מוציא את לימודי המתמטיקה מהשבלונה המוכרת לכולנו, ומנחה את ההורים כיצד ליצור אווירה מתמטית בבית, איך להציג לילדיהם רעיונות מתמטיים בצורה קלילה וחיננית מסביב לשולחן האוכל, במהלך נסיעה במכונית, הרחצה באמבטיה ועוד, וכיצד לשלב את עולם המספרים בשגרת חיי היומיום של המשפחה, בצורה נעימה ולא מאיימת.

מתמטיקה זה משחק ילדים, מדגים לילדים שמתחילים לחשוב שהם לעולם יזדקקו למתמטיקה כשהם יהיו זמרי רוק או כוכבי כדורגל, ושואלים "אבל, מתי בכלל אנחנו נשתמש בזה?" את השימושים הרבים שכולנו עושים במתמטיקה בחיי היומיום: לבחור בין שתי הנחות (25% הנחה או קנה שלישי והרביעי בחינם), להבין תרשים של דירה, להתמודד עם קנה מידה במפה, להרכיב רהיטים עשה-זאת-בעצמך

ועוד ועוד נושאים, משחקים ופעילויות רבות נוספות.
שכן למרות הרתיעה שרבים מאתנו מרגישים כלפי המקצוע, אין חולק על החשיבות שיש למתמטיקה: תשתית טובה במתמטיקה היא הבסיס לכל המדעים, מתמטיקה מהווה את השפה של מקצועות ההנדסה, הטכנולוגיה, הכלכלה, הרפואה, עולם העסקים ומקצועות רבים אחרים. היא זו שתכריע האם הילדים שלנו ישחקו בעתיד במגרש של הגדולים, או ישתרכו מאחור עם אפשרויות תעסוקתיות מוגבלות.
והעובדה היא, כפי שהראו המבחנים הבינלאומיים, שישראל אינה בין המדינות המצטיינות ברמת ההישגים של תלמידיה במתמטיקה. (מקום 28 מתוך 38 מדינות. ראה: הקדמה למהדורה הישראלית – בעמוד viii)

• הספר מתמטיקה זה משחק ילדים, עמוס בפעילויות, משחקים, הצעות ורעיונות שמסייעים להורים וילדים לטפח את היחסים בניהם, ואת היחסים שלהם עם מתמטיקה. הוא מאפשר להורים וילדים לבלות יחד זמן איכות ולעשות בצוותא משהו מהנה, מאתגר וגם חשוב.

• הוא מזמין הורים וילדים לעבוד יחד, ללמוד לאהוב מתמטיקה, ולעשות פעילויות שהופכות את המתמטיקה לכיף, עם ילדים מגיל 5 עד 12.

• הוא מסביר להורים כיצד לעזור לילדיהם בבית (עם שאלות חשבון, לימוד לוח הכפל ועוד). כיצד לשלב רעיונות מתמטיים בחיי היומיום (במהלך נסיעה במכונית, ביקור במרכול, רחצה באמבטיה), כיצד להיות מעורבים יותר בבית הספר, ומצייד אותם בשפע של עצות מתמטיות פשוטות.

• הספר מכיל פעילויות ומשחקים בנושאים מתמטיים חשובים: בעיות מילוליות, חשיבה לוגית, מדידות, גיאומטריה, חשיבה מרחבית, הסתברות וסטטיסטיקה, מחשבונים, אומדן, אריתמטיקה ועוד.

• הוא מפתח חשיבה מתמטית יצירתית, עוזר לילדים ולהורים לחקור, לגלות ולהבין את העולם המופלא של המתמטיקה.

• הוא עוזר לשמר – או להחזיר – את החיוניות והסקרנות הטבעית שיש לילדים כלפי מספרים, לפזר את הפחד שרבים מרגישים כלפי המקצוע ולרכוש ביטחון עצמי.

• הוא עוסק בכל הדברים היפים והמרתקים במתמטיקה (כן, יש כאלה!!!) בצורה פשוטה, ברורה, מהנה וידידותית.
• הוא עונה על השאלה הנפוצה "אבל, מתי בכלל אנחנו נשתמש בזה?" ומחדד את השימושים הרבים שכולנו עושים במתמטיקה בחיי היומיום: לבחור בין שתי הנחות
(25% הנחה או קנה שלישי והרביעי בחינם), להבין תרשים של דירה, להתמודד עם קנה מידה במפה, להרכיב רהיטים עשה-זאת-בעצמך ועוד.

• הוא מיועד לילדים (ומבוגרים) ששונאים מתמטיקה, וגם לאלה שאוהבים.

• מחברותיו דוגלות באמונה שכל ילד וכל ילדה יכולים ללמוד, לדעת, לאהוב ולהצליח במתמטיקה! וגם מיישמות אותה הלכה למעשה, במשך שנים רבות במסגרת התוכנית
"Family Math", בלורנס הול למדעים שבאוניברסיטת קליפורניה, ברקלי.

עורכת המהדורה הישראלית, ליאת משאט-פריזם.

שיתוף ברשתות חברתיות:

כתוב/כתבי תגובה