"אתר הגיל הרך" אינו מספק מאמרים, שאלונים או כל חומר אחר מלבד אלה המתפרסמים באתר

הילדים חוזרים לבית הספר. איך נשמור על ביטחונם

Kids Are Going Back to School. How Do We Keep Them Safe?

https://www.nytimes.com/2021/07/29/well/family/back-to-school-covid.html

מאת: טרה פארקר פופ

23 לאוגוסט 2021

כשוריאנט הדלתא מתפשט, הורים מבולבלים האם זה בטוח לשלוח את ילדיהם לבית הספר באמצע המגפה. כמה תשובות שלאלות נפוצות.

בשבוע הבא למרות התגברות בקרב המדינות כמו ג'ורגיה ואלבמה יפתחו בתי הספר. בקרה ההורים מתגברת החרדה בעיקר לילדים מתחת לגיל 12 שלא חוסנו. במפגש עם ההורים הם טוענים שמעמדים אותם לבחור בין שתי אפשרויות קשות: לשלוח את הילדים לבית הספר ולסכן אותם שידבקו בקורנה או להשאיר אותם בבית ולסכן את בריאותם הנפשית ואת התפתחותם החינוכית.

להלן כמה תשובות שלאלות נפוצות .

איך זה יכול להיות בטוח לשלוח ילדים לבית ספר בעיצומה של המגפה?

באופן מפתיע בית הספר הוא גורם הדבקה רציני, בהילקח בחשבון שנוקטים באמצעי זהירות בבית הספר. שילוב של חבישת מסכות בכיתה שמירת מרחק של שני מטרים אחד מהשני בכיתה, רחיצת ידיים ובדיקות שגרתיות להימצאות הנגיף ובידודים בהתאם- נמצאו כיעילים. ארה"ב השקיעה 122 ביליון דולר להתאים את מערכת החינוך לדרישות החדשות, ומשרד הבריאות השקיע 10 ביליון דולר בבדיקות של המורים והתלמידים.

המחקרים במיזורי יוטה וצפון קרוליינה מוכיחים שכנוקטים באמצעי הזהירות אין הדבקה. ההורים צריכים לצפות שכשיש התפרצות המערכת תנקוט באמצעים ולא תסכן את הילדים.בישראל בית ספר אחד נסגר אחרי שבועיים לימודים כאשר שני תלמידים עם סימפטומים קלים נשלחו לבית הספר וגרמו להדבקה של 153 תלמידים ועוד 25 אנשי צוות בית ספר.

כללי המשחק של וריאנט הדלתא עדיין לא ברורים גם בקרב אוכלוסיית המחוסנים.

 

מה הסיכונים של הקורונה ווריאנט הדלתא לילדים ?

בסך הכל החדשות מרגיעות כשמדובר בילדים והסיכונים לסיבוכים חמורים של קורונה. מחקרים חדשים מצביעים על כך שגרסת הדלתא עלולה לגרום למחלות קשות יותר אצל מבוגרים, אך לא ידוע אם הגרסה מעמידה את הילדים בסיכון למחלות קשות יותר. בהשוואה למבוגרים, ילדים שאובחנו כסובלים מקורונה ונוטים יותר לסבול מתסמינים קלים או כלל לא. ילדים נוטים פחות לפתח מחלה קשה, להתאשפז או למות מהמחלה. מתוך כ -3.5 מיליון מקרים שאובחנו בקרב ילדים בארצות הברית, דווח כי 519 ילדים מתו מקורונה-  (פחות מ -0.015 אחוזים), כולל 346 ילדים גילאי 5 עד 17, ו -173 ילדים מגיל 4 ומטה. סביר להניח שילדים עם היסטוריה רפואית קודמת מאושפזים. גם ילדים שחורים והיספנים היו בעלי אשפוז גבוה יותר, אם כי הסיכון הכללי נשאר נמוך.

אף על פי שכל מוות של ילד הוא הרסני, הנתון הזה יכול  לסייע להורים לחשוב על סיכונים אחרים לבריאות הילדים, בכל שנה יש 480 מקרי מות בקרב ילדים משפעת. פציעה היא גורם המוות העיקרי בקרב ילדים – כ -12,000 ילדים וצעירים בגילאי 1 עד 19 מתים בתאונות מדי שנה, כולל יותר מ -4,000 מקרי מוות בתאונות דרכים, 900 תאונות טביעה ו -761 הרעלות לא מכוונות או מנת יתר של סמים.

מומחים לבריאות הציבור טוענים כי ברוב המקרים נראה כי הסיכון למצב בריאותם הנפשי של הילדים גדול יותר מהסיבוכים כתוצאה ממחלת הקורונה. הממצאים האחרונים מראים שתלמידים מראים ירידה ופיגור במתמטיקה וקריאה בהשוואה לתלמידים דומים בשנת 2019.

"כל כך הפחדנו את ההורים שהם לא יודעים מה לעשות, והרבה מהם חושבים לשמור על ילדים בבית", אמר נירג 'סוד, פרופסור וסגן דיקן למחקר באוניברסיטת דרום קליפורניה ומנהל מרכז שייפר לטיפול בנושא הקורונה. "עלינו לחשוב על ילדים כמכלול ולדאוג לרווחתם הכוללת."

מהם אמצעי הזהירות שאנו יכולים לנקוט בבית כדי להפחית את הסיכון של הילדים?

השלב החשוב ביותר הוא לחסן את כל בני המשפחה ברגע שהם זכאים. זה יוריד את הסיכון שילד יידבק בבית ויגן על בני המשפחה אם ילד מביא הביתה את וירוס הקורונה מבית הספר. בנוסף, כל בני המשפחה אמורים לקבל התקפי שפעת בסתיו הקרוב.

הורים לילדים בגיל בית הספר צריכים לזכור שהסיכון מצטבר. הורדת הסיכון בבית על ידי הימנעות מלהסתובב במקומות הומי אדם  ומרחבים ציבוריים סגורים שבהם אינך יודע את מצב החיסון של אחרים יכול לסייע בהפחתת הסיכון של כל המשפחה. חבישת מסכות במרחבים ציבוריים הומי אדם גם יכולה לעזור.

"תחשבו על מה שיש לכם שליטה עליו ועל מה שאתם יכולים לעשות בעצמך," אמר ד"ר סטיוארט. "נסו למזער חשיפה מיותרת. חישובו על בית הספר כפעילות חיונית. בית הספר עשוי להיות מקור סיכון אחד, ניתן למזער את שאר המקורות הפוטנציאליים להדבקה ".

בדיקה ביתית היא גם אופציה, אם כי היא עשויה להיות יקרה. בדיקה סדירה של ילדים בגיל בית הספר, במרווחים שבועיים או לפני ביקור משפחתי, יכולה להעניק להורים שקט נפשי כאשר משפחות מבלות עם אנשים מחוץ למשק ביתם. למרות שבתי ספר עשויים לאמץ פרוטוקולי בדיקה משלהם, אין המלצה כללית לבריאות הציבור לבדיקות ביתיות רגילות, דבר שאינו מעשי או בר השגה עבור רוב האנשים. תוכל ללמוד עוד על בדיקות ביתיות כאן.

וכמובן, שימורו על ילדים בבית אם יש להם תסמינים נשימתיים כלשהם, וזכרו שדלקות ויראליות אחרות בדרכי הנשימה, כולל וירוס סינציאלי בדרכי הנשימה, מסתובבות גם כן.

מה על ההורים לעשות עם בבית הספר אין מדיניות של חבישת מסכות ?

כיון שלכל מדינה בארצות הברית החופש לקבל החלטות לגבי בתי הספר בתחומה, על ההורים להתארגן וללחוץ על בתי הספר לקיים את מדיניות חבישת המסכות במקומות סגורים בבתי הספר.כיוון שהוכח שחבישת מסכות מורידה ב 20% את הסיכון לחלות.

אלא שגם בבתי ספר עם מנדט מסכות, הבעיה שהתלמידים לא שומרים ב- 100% על ההוראות. ומסכות הן רק אחת מניסיונות הזהירות הרבים שבתי הספר יכולים לנקוט. הורים במחוזות בהן בית הספר לא מנהיג חובת חבישת מסכות צריכים ללמוד אילו צעדים אחרים ננקטים, כולל בדיקות ואמצעי אוורור קבועים. הורים יכולים לבקש מילדיהם ללבוש מסכות בבתי הספר, אך חבישת מסכה היא במקרים כאלה  הרבה פחות יעיל אם רוב הילדים אינם עושים זאת.

כשאסור לשכוח שגם לחבישת מסכות בבית ספר מחיר חברתי.

 האם ילדים צריכים לבקר את הסבים והסבתות כאשר הם חוזרים ללימודים? ומה לבי ילדים עם צרכים מיוחדים ?

הורים לילדים בסיכון גבוה מאוד לסיבוכים כתוצאה מהקורונה כמו ילדים עם אנמיה חרמשית או מערכת חיסונית שנפגעת לאחר טיפול בסרטן, עשויים לקבל החלטות שונות לגבי שליחת ילדים חזרה לבית הספר ברגע זה. ההחלטה צריכה להתקבל על סמך ייעוץ של רופא הילדים והמומחים של הילד, התחשבות בתנאים המקומיים ואמצעי הזהירות הננקטים בבתי הספר.

"זה דבר מאוד קשה. כיצד אתה מספק את החינוך הטוב ביותר לאלה שיש להם מצבים רפואיים בסיסיים המעמידים אותם ילדים בסיכון לסיבוכים חמורים של קורונה? " אמר ד"ר קו. "לרוע המזל מכיוון שכל תנאי שונה, אין פתרון אחד המתאים לכל תרחיש. זה דורש הערכת סיכונים והבנה אישית של ספק שירותי בריאות ודיון עם בתי ספר על מה עושים כדי לשמור על ביטחון הילדים ".

 

שיתוף ברשתות חברתיות:

כתוב/כתבי תגובה