"אתר הגיל הרך" אינו מספק מאמרים, שאלונים או כל חומר אחר מלבד אלה המתפרסמים באתר

הבנת ההתנהגות המינית בגיל הילדות – מה טבעי ומה בריא?

ד"ר טוני קוואנה ג'ונסון 1999

תרגום: אלה רבינוביץ

הוצאת ספרים "אח" בע"מ

סוקרת: דיטה הוד

בתחילת הספר מובאים דבריהם של מספר אנשי מקצוע אודות התרומה הרבה של ספר זה העוסק בשאלה חשובה וקשה המטרידה הורים, מטפלים ואנשי מקצוע רבים. דברי השבח המובאים ומתארים למידה רבה וסיוע יישומי ששאבו  מהספר, בהחלט מעידים על איכותו.
נושא ההתנהגות המינית הוא חלק בלתי נפרד מההתנהגות שלנו בעולם, על פי התיאוריה הפסיכואנליטית, הילדים מונעים על ידי דחפים מיניים מינקות. השאלה מה הוא נורמלי ובריא מבין טווח רחב של התנהגויות ותגובות שאנו צופים     בהן בקרב ילדינו זוכה למענה מפורט בספר.
הדגש מושם על התבוננות בילד והבנת מקור מעשיו, נסיון לקבוע אם מדובר בהתנהגות על רקע ניצול מיני, למידה חברתית או סקרנות טבעית ובריאה. דגש נוסף מושם על סוגי ההתנהגויות המיניות השונות שילדים מתנהגים, הן כלפי עצמם והן כלפי או בשיתוף עם ילדים אחרים או מבוגרים. ישנה המנעות מתיוג הילד המבצע פעולות מיניות, בייחוד מחשש לאי הבנה של משמעות מעשיו או גרימת נזק מתמשך וארוך טווח.
הספר מלמד כי המראות והדברים אליהם נחשף הילד בבית ובסביבתו הינם בעלי השפעה מכרעת על יחסו למין ומידת ההתנסות שהוא יחווה או ינסה לחוות. לפיכך על ההורים לבחון את התנהגותם שלהם בקרב הילד וכן את המסרים שהם משדרים אודות מיניות – האם זה דבר "מלוכלך" ו"רע", או טבעי ומעורר סקרנות. בנוסף מועלית נקודת המסר הכפול למחשבה. הורים רבים משוחחים עם הילד על מין באופן אחד אך מתנהגים מולו או מחזקים, לעיתים בלי להיות מודעים לכך, מסרים והתנהגויות אחרים. נושא שימת הגבולות והקושי הכרוך בכך מקבל תשובות.
לאורך הפרקים הראשונים בספר מוצגים ממצאי מחקרים בנושא, בוגרים שעונים על ההרגלים המיניים שלהם בגיל הילדות והקשר לניצול מיני או לסקרנות וחקרנות. עוד תרומה חשובה של הספר היא ארגון כל סוגי הפעילויות האפשריות תחת טבלה המסווגת מה יחשב באותו הקשר טבעי ומה אמור לעורר דאגה (פרק 3). פן יישומי נוסף מצוי בפרק הקרוי "כיצד תשוחחו עם ילדיכם על מין" ו"הצעות לשיחות", בהן מובאים תיאורי מקרה ותגובות הורים ומטפלים מומלצות ופחות מומלצות.
בספר מופרכים מספר לא מבוטל של מיתוסים בנוגע להתנהגות המינית של ילדינו והקשר שלה להיסטוריה של ניצול מיני. פרק זה מלמד רבות על הנושא מזוית הסתכלות מפוכחת. תיאורי המקרה השזורים לאורך כל הספר מסייעים להבנה מעמיקה של נקודת המבט של הילד באירועים מסוג זה.
מדובר בספר שהוא חובה למי שחוששים ומודאגים לגבי ההתפתחות של הילדים בתחום ההתנהגות המינית ולמי שרוצים לדעת כיצד ניתן למנוע את החששות ולסייע לצמיחה בריאה של ילדינו.

שיתוף ברשתות חברתיות:

תגובות (1)

  1. אני שמחה לקרוא שיצא ספר/מדריך שעשוי לסייע להורים להבין את ההתנהגות המינית את ילדים רכים ולהגיב באופן מותאם. בשנים האחרונות מגיעים לקליניקה לייעוץ הורים מוטרדים רבים בסוגיות שקשורות במיניות של ילדים: ילד שמראה ומבקש לראות את אברי המין של חברותיו לגן, ילדה בכיתה ב' שהתמכרה לסרטים פורנוגראפיים ומנסה לפתות את חבריה הצעירים לראות איתה, ילד צעיר שמציע לחברה לכיתה ג' לחקות את הנצפה ועוד. חשוב שהורים יכירו ויבינו א. את הרגשות, ההתיחסות והמסרים שהם מעבירים באפן גלוי וסמוי לילדיהם. ב. שלא יבהלו. ג. שידעו להבחין בין סקרנות טבעית לתופעה פתולוגית. ד. שיהיו ערניים ויתנו מענה נבון, נכון ומקיף. אני מציעה להורים: להיות עם יד על הדפק, לקרוא את הספר( שטרם קראתי) להשתתף בקבוצת הורים ולהגיע לשיחה ייעוצית אישית אם וכאשר הם מוטרדים כדי לפעול בתבונה ולמנוע החרפת סימפטומים. עינת גבע, יועצת משפחתית, סופרוויזרית במכון אדלר, 0523607603.

    הגב

כתוב/כתבי תגובה