"אתר הגיל הרך" אינו מספק מאמרים, שאלונים או כל חומר אחר מלבד אלה המתפרסמים באתר

קשיי התפתחות וחינוך מיוחד -אתרים מומלצים

 

אתר בנושא אוטיזם

חומר מקצועי שנכתב בידי אנשי אקדמיה בכירים. האתר מיועד לכלל האוכלוסיה הנתקלת בלקות. האתר כולל סקירה של מאפייני האוטיזם, תת הקטגוריות (ישנו פירוט למאפיינים של התסמונות לנדאו – קלפנר, אסברגר, רט, פרדר – ווילי, וויליאמס, X שביר), הסיבות ללקות, אבנורמליות פיסית, הנושא התחושתית, הנושא הקוגניטיבי (בעיקר אודות theory of mind) וההתערבויות הקיימות.
באתר התייחסות תמציתית לנקודות הקשורות ללקות, כגון: סוונט, המוח, התנהגות חברתית, התנהגות סוציו – אמוציונלית והתנהגות סטריאוטיפית.
ישנו באתר חלק המוקדש לראיונות עם אנשי מקצוע, ביניהם ד"ר טמפל גרנדין שהיתה אוטיסטית. מדובר בחומר מרגש ומלמד כאחד.
http://www.autism.org

 

 

אתר בנושא PDD ואוטיזם

האתר מציג את המאפיינים של הלקות, הקריטריונים לדיאגנוזה, הבדיקות הרפואיות והנוירולוגיות המומלצות. באתר קיים פירוט של טיפולים אפשריים לילדים עם הלקות, על כל אחד מהם מופיעה פיסקה המסכמת בתמצות את הנושא: טיפול תרופתי, טיפול במוסיקה, לובאס, ריפוי בעיסוק, pecs, holding, וויטמינים.
מופיעים סיכומי מחקרים, מתוכם מאמרים אודות התורשה ומבנה המוח.
למבקרים באתר אפשרות לשאול שאלות בפורום, שניכר כי התשובות הינן מפורטות ומוסמכות.
http://autism-pdd.net

 

 

אתר ה – add association national

תיאור מאפייני הלקות – העובדות והמיתוסים של הפרעת הקשב. מחקרים מפורטים על הגורמים ללקות הלמידה וכן המאפיינים אצל מבוגרים. עוד אתר מידע על הטיפול האפשרי, בעיקר תרופתי.
Coaching ל – add – טיפים ממאמנת לארגון הזמן והקשב של הילד.
http://add.org

 

 

אתר מרכזי ללקויות למידה

האתר מיועד להורים, מורים וילדים. הוא מכיל סקירה לעומק של הלקויות add ו – adhd. הלקויות נסקרות מנקודות מבט רבות, ביניהן: יכולות הערכה, איבחון, איתור מוקדם, יחסים במשפחה, מחוננים לקויי למידה, דימוי עצמי, כישורים חברתיים, קריאה וכתיבה, מתמטיקה, הורות, הערכה עצמית, non verbal. עבור כל אחד מהנושאים מוצעים מאמרים, סרטי וידאו ומידע לימודי.
עוד באתר התייחסות להגדרה ב – DSM IV , התייחסות לנושא הנוירולוגי, התייחסות לריטלין, להפרעת הקשב והיפראקטיביות בכיתה, התייחסות לדברים שעל הורים לדעת על הלקות של ילדם.
המאמרים מציעים נגיעה גם בתופעות חברתיות כמו הפרעה התנהגותית ותופעת הקנטה של ילדים ליקויי למידה בביה"ס, וכן התייחסות רגשית, לבעיה האמוציונלית שעולה בסיפורים.
http://www.ldonline.org/index.html

 

 

children and adults with attention deficit/hyperactivity disorder

האתר של הארגון לילדים והורים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות. האתר מציע תשובות לשאלות נפוצות אודות הלקות שנוגעות בעיקר לילדים בגיל ביה"ס, אולם יוכלו ללמד רבות על ההכרות המוקדמת עם הלקות. שאלות לדוגמא: איך אדע אם לילדי יש הפרעת קשב והיפראקטיביות, מהם מאפייני ההפרעה, איך מטפלים, האם ביה"ס יכול לחייב לקחת ריטלין, ועוד. עוד באתר אוסף של דפי מידע מפורטים (הנשלחים לחברים הנרשמים באתר). מידע רב ומפורט על ההפרעה, כולל סיבות, זיהוי ואבחון, טיפול והתמודדות, זכויות הילדים, מבוגרים עם ההפרעה, הפרעות שבדר"כ מלוות כגון טורט, טיק, לקויות למידה. לאתר יש עיתון (ATTENTION) שבו כתבות של אנשי מקצוע ושל הסובלים מAD/HD .
http://www.chadd.org

 

 

אתר הארגון לייעוץ לילדים חריגים

מדובר בארגון בינלאומי counselling exceptional children . החומר באתר הינו מגוון מאוד, עוסק בחומרים הנוגעים לחריגויות רבות כגון נכות, סרטן, מחלות בילדות, נכות פיסית וכן אוטיזם והפרעות קשב.
האתר מאפשר לצפות בשני כתבי עת הנקראים exceptional children ו – teaching exceptional children. מרבית החומרים נוגעים לגילאים בוגרים יותר, בעיקר לתקופת בית הספר אך קימת התייחסות לגיל הגן.
http://www. cec.sped.org

 

 

american association of mental retardation

האתר של האגודה האמריקאית לפיגור שכלי כולל הפניה לפרסומי האגודה, ביניהם שני כתבי עת וארכיון מכתבי העת, כולם נגישים באתר. מדובר בחומרים מעניינים ומעודכנים לידע המצוי כיום במדע אודות הפיגור השכלי.
The American Journal on Mental Retardation (AJMR)
כתב עת מוביל בתחום הדיווח על המחקרים בתחומים: ביולוגי, התנהגותי, פסיכולוגי וחינוכי. החומרים מתאימים לסטודנטים ואנשי מקצוע בתחום טיפולי זה. ישנה גם התייחסות לתסמונת דאון.
(MR) Mental Retardation
זהו כתב עת של מחקרים, ביקורת ודעות בתחום הפיגור השכלי. מציג שיטות טיפול ופרספקטיבות בתחום. המוקד בכתב העת הוא יישומי והמחקרים מספקים גם הצגת מקרים והערכה של שיטות טיפול.
http://aamr.org/periodicals/index.shtml

 

 

The Arc – national organization on mental retardation

חלק זה באתר מספק שאלות ותשובות על מגוון נושאים בתחום הפיגור השכלי, הן אצל מבוגרים והן בקשר לילדים. באתר של The Arc תחת הקישור ל – info ניתן למצוא מבוא לפיגור שכלי, מסמך המכיל מידע מפורט אודות הלקות, המאפיינים, החוסר בכישורים, תפוצת הלקות, כיצד היא מאובחנת, הסיבות לפיגור והסבר על "גיל מנטלי".
http://thearc.org/faqs.htm

 

 

X שביר

אתר בנושא תסמונת ה X השביר ומטרתו תמיכה בחקר התסמונת. האתר כולל מידע על הסימפטומים, הסיבות, התפוצה והאבחון של התסמונת. ההסברים מובאים הצורה בהירה ותמציתית. האתר מפנה לקישורים של אתרים נוספים המכילים מידע על התסמונת ולארגונים בעולם העוסקים בנושא, כולל בישראל.
http://www.fraxa.org

 

 

תסמונת וויליאמס

אתר המציג את המאפיינים, הדיאגנוזה והטיפול בתסמונת וויליאמס, תסמונת נדירה בתחום הפיגור השכלי. אחד המאפיינים המרכזיים של הילדים הוא הרושם המבריק שהם יוצרים, למרות שאינם כאלה, מה שמטעה את המטפלים בהם. האתר מאפשר הצצה לחוברת העוסקת בצרכים הייחודיים של ילדים אלה. מסמך באתר מונה את הקשיים הצפויים במטלות לימודיות בקרב ילדים אלה. כמו כן, מוצעת באתר רשימת ספרות מומלצת בנושא.
http://www.williams-syndrom.org.uk

 

 

שיתוק מוחין

אודות הלקות, סיבות וגורמי סיכון, סימפטומים ופירוט על מרביתם.
כיצד מאבחנים שיתוק מוחין, עקרונות הטיפול – הגברת היכולת לתפקוד עצמאי, פרוגנוזה וסיבוכים אפשריים.
http://health.yahoo.com/health/diseases_and_conditions/
disease_feed_data/cerebral_palsy

 

אתר בנושא תסמונת דאון
באתר של דר' רוזן ניתן למצוא מידע על תסמונת דאון. הבדיקות לאיתור התסמונת בשלבי ההריון. אתר קל להתמצאות.

http://www.rosenultrasound.co.il

המחלקה לבריאות הנפש במרכז שניידר
האתר של המחלקה לבריאות הנפש במרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח-תקוה. האתר עוסק בבריאות הנפש אצל ילדים ונותן מידע בעברית על מחלות הנפש והטיפול בהן.
http://www.mentalhealth.co.il

איגוד ישראלי לתסמונות נדירות
עמותה התומכת בחולי תסמונות נדירות לדוגמא:
תסמונת אנגלמן – המאורפינת על ידי פיגור שכלי חמור בלידה, תווי פנים מיוחדים, התפתחות מוטורית איטית ובעיות בטונוס שרירים. לעיתים מתפתחת אפילפסיה בשנת החיים השניה.
תסמונת פראדר -ווילי
http://www.eitan-rd.co.il

 

קורס בנושא קוגניציה של ילדים

אפיוני ההכרה בגיל הגן והקשרם לתפיסת עולמו של הילד, להתנהגותו ולחינוך. זהו קורס שלם באינטרנט מטעם מכללת אורנים שכתבה ד"ר פנינה לנגברג.
השיעורים עוסקים בתכנים קוגניטיביים, חברתיים ורגשיים אצל ילדים בגיל הגן ומאורגנים באופן מעורר מחשבה.
http://web.macam98.ac.il/~tamil/psychology/homepage.htm

 

 

עמותת אלסביל

www.arab-ld.org

 

עמותת אלסביל הוקמה לפני כשנתיים במטרה לתת שירותי אבחון וטיפול פסיכו-דידקטיים עבור תלמידים מהמגזר הערבי המתקשים בלימודים. בעמותה פועל צוות מאבחנים דוברי השפה הערבית בעלי הסמכה לערוך אבחונים מקיפים. העמותה פועלת בשיתוף עם מכון עמנואל הנמצא ברמלה.

העמותה הקימה את האתר הראשון בארץ בערבית המספק מידע להורים ולאנשי חינוך על תופעת ליקוי הלמידה. מנהל האתר: ד"ר ג'ורג' רנטיסי, מרצה ללקויות למידה במכללת בית-ברל.

أقيمت جمعية السبيل قبل سنتين بهدف تقديم خدمات تشخيص وعلاج تربوية – نفسية للطلاب العرب ذوي صعوبات تعليمية. يعمل في الجمعية طاقم مشخصين عرب مؤهلين للقيام بإجراء تشخيصات شاملة. تعمل الجمعية بالتعاون مع مركز عمانوئيل الذي يقع في الرملة. يشمل موقع الجمعية مواد تربوية الموجهة للأهل, المعلمين والطلاب.

http://www.arab-ld.org

 

פיגור שכלי

אתר העוסק בפיגור שכלי. באתר ניתן למצוא מידע רב: למשל חוק מעונות יום שקומיים, הוראות של משרד הבריאות בתחום המכונים להתפתחות הילד (כל זה במדור "חוק ומשפט")כמו כן ניתן למצוא מידע רב, במדור "מידע למשפחה" מידע מועיל גם לאנשי מקצוע. מקים ומנהל האתר: עו"ס אריה סעדה.

 

http://www.pigur.co.il

 

האתר של האגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך

http://www.education.gov.il/special

 

 

האתר של ד"ר נויה ספקטור

העוסק בלקויי-למידה, ספרי-ילדים וספרים מקצועיים בנושא ליקויי-למידה,חוברות-עבודה, מאמרים בנושאים הקשורים בלקויי-למידה וגם קישור לפורום החדש,חינוך מיוחד שהיא מנהלת בYNET. באתר ובפורום מידע רב גם בתחום הגיל הרך.

 

http://www.noya.co.il

 

האגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך

 

www.education.gov.il/special

שיתוף ברשתות חברתיות:

תגובות (1)

כתוב/כתבי תגובה