"אתר הגיל הרך" אינו מספק מאמרים, שאלונים או כל חומר אחר מלבד אלה המתפרסמים באתר

איך להקל על ההורים את שעת ההשכבה של תינוקות פעוטות וילדים?

עיבדה ממקורות שונים: ליזי דוידי

השנים הראשונות הן השנים בהם מגבש התינוק והפעוט את דפוסי השינה שלו. דפוסי השינה מושפעים מגורמים ביולוגיים , מאפייני טמפרמנט וכמובן מגורמים חברתיים תרבותיים. החלק של ההורים משמעותי בסיוע לפעוט לגבש את שעות השינה שלו.

הורים רבים חווים עייפות במאמץ של גידול הילדים וסיפוק צרכיהם, קושי זה גובר כאשר הילד מפתח קשיי שינה. ילדים רבים ישנים הרבה פחות מהמומלץ לבני גילם.
בגדול ניתן לאמר כי תינוקות ופעוטות ישנים כ- 2/3 מהיממה, בין גיל 3-9 ילדים זקוקים ל- 12 שעות שינה בגילאי עשר עד 12 בדרך כלל כ- 10 שעות שינה, ובגיל ההתבגרות כ- 9 שעות שינה בלילה.

לחוסר שינה השלכות רבות: לעיתים הם גוררים אי שקט, האטה בתגובות המוטוריות, זיכרון חלש, וקשיי ריכוז, ולעיתים הם גוררים בעיות רפואיות.

אם ילדך מסרב לשכב לישון, או יוצא מהמיטה מספר פעמים לפני שהוא נרדם, או עובר למיטה שלך באמצע הלילה, או שלוקח לו זמן רב לפני שהוא נרדם הנה כמה טיפים כדי לאפשר לילד שעות שינה מספיקות ורגועות:
א. סביבת השינה – צריך שהסביבה בה הילד ישן תהיה מזמינה לשינה:
–  זה אומר שלא יהיו בחדר, טלוויזיה , טלפון, משחקי וידאו .

– שהמשחקים לא יהיו בהישג ידו של הילד, או גלויים לעין ומגרים למשחק בפרט לא המשחקים שהוא אוהב לשחק בהם.

– שהסביבה תהיה בטוחה, לא יהיו חפצים לא בטיחותיים במיטת התינוק והפעוט, ולא הרבה צעצועים, אפשר בובה רכה אהובה, חיתול שהוא אוהב, ורצוי רק חפץ אחד כדי שדעתו של הילד לא תוסח.

– שהחדר יהיה קריר ונעים (לא חם מידי בחורף ולא קר מידי בקיץ 22-24 מעלות) וחשוך, במידה והילד פוחד בחושך שתהיה מנורת לילה קטנה .

ב. הליך שיגרתי קצר לקראת ההשכבה לישון למשל:

– כדי ליצור "טקס השכבה לישון" שחוזר על עצמו בכל ערב, באותו סדר לדוגמא : מקלחת, ארוחת ערב, צחצוח שיניים, שירותים (או החתלה), סיפור, חיבוק , נשיקה ולילה טוב. כששומרים על אותה שיגרה הילד לומד להכיר את האיתותים ששעת השינה מתקרבת ומתכונן לכך.

– כדאי שהתהליך לא יהיה ארוך, כדי להבטיח שתוכלו לחזור עליו כל לילה באותו סדר. כדי שלא יוצר מצב שבגלל חוסר זמן פוסחים על שלבים בתהליך , ולא שומרים על השגרה.

ג. השכבה לישון

– חשוב לזכור יש להשכיב את הילד לישון במיטה כשהוא עדיין ער ,כדי שירכוש מיומנויות להרדים את עצמו . אם מרדימים תוך כדי ערסול או על הידיים, הילד לומד להיות תלוי במבוגר שירדים אותו, ולא ללומד להרדים את עצמו. זה אומר שכשהוא יתעורר באמצע הלילה הוא יבכה וימתין שהמבוגר ירדים אותו זה אומר פחות שעות שינה להורה
זה בסדר להשאיר את הדלת של חדר הילדים פתוחה מעט כדי לתת לו בטחון שאנחנו פה בשבילו, אבל אם הילד משתמש בכך כדי לצאת מהמיטה ומהחדר להחזירו למיטה ולסגור את הדלת.
– לאחר הטקס לברך את הילד בלילה טוב ולעזוב את החדר.

ד. לאחר ההשכבה
– הימנעו מכל הניסיונות של הילד להחזיר אתכם לחדר ,זה אומר קריאות, תחנונים, בקשות (כולל שתיה, אני רעב וכו') .אין להיכנס עם הילד למשא ומתן סביב השינה. כשהילד בוכה, (ואין סיבה רפואית לכך) עם כל הקושי בכך, והורים רבים מתקשים לשאת את הבכי של הילד, יש להימנע מלהיכנס לחדר. הקפדה על הכללים תקצר את תהליך הקניית הרגלי שינה נכונים לילד.

– במידה והילד מתנהג לא כהרגלו, מנדנד, בוכה, מוחה חשוב לגשת לחדר ולבדוק שהכל כשורה . התהלכי בחדר מסביב למיטה. אם הנוכחות שלך מרגיעה את הילד סימן שהוא רוצה תשומת לב, ואת יכולה לעזוב את החדר. במידה והילד ממשיך למחות צריך לוודא שאין בעיה, שהחיתול לא מלא, שאין לו חום , וכו'.

– במידה והילד יוצא מהמיטה ומהחדר, צריך לקחת אותו בידיים כשהפנים שלו כלפי החדר, להשכיב אותו בעדינות במיטה לכסות אותו בפעם הראשונה להגיד לילה טוב ולצאת בפעמים הבאות לחזור על התהליך אך לצאת מהחדר מבלי לדבר איתו, או לחבק ולנשק אותו.

– ומילת המפתח בהקניית הרגלי שינה היא התמדה, כלומר אם הילד יוצא מהמיטה לחזור ולהשכיב אותו גם אם זה יקח חלק גדול מהערב, כי בטווח הארוך תרוויחו . הילד צריך ללמוד שלא מוותרים לו הוא צריך לישון עכשיו. העובדה שאתם מתמידים ולא מדברים איתו , בסופו של דבר תעביר את המסר והילד יחזור לישון. לא להתייאש !!

ה. השתמשו בחיזוקים חיוביים
-פתחו מנגנון של חיזוקים חיוביים לילד על כל פעם שהוא הולך לישון בלי בעיות, זה יכול להיות לוח עם סמיילים, בכל יום בשבוע שהוא הולך לישון בלי בעיות מסמנים בלוח סמיילי, וכל 10 סמיילים הוא מקבל הפתעה מתחת לכרית או בארוחת הבוקר. צריך להגיד לילד שהוא מקבל את הפרס כיון שהלך לישון ללא בעיות, הוא צריך להרגיש הוא מתוגמל על התנהגות טובה.

לתשומת לב ההורים , יש לבדוק…
1. שאין בעיה רפואית , במידה ויש חשש שלילד יש בעיה רפואית או מחלה שגורמת לקשיי שינה, צריך לברר זאת עם רופא הילדים לפני שמשתמשים בטכניקה הזו.

2. שאלה אינם ביעותי לילה- ביעותי לילה וחלומות רעים מאפיינים ילדים בגיל הזה, צריך להגיע לילד ולהרגיע אותו כשזה קורה, ולעשות זאת מהר ככל האפשר. אפשר להרגיע בשיחה שקטה בסיפור , במוסיקה רגועה וברגע שהילד נרגע להחזיר אותו למיטה שלו.

3. שאתם עקביים- אם אסור לו לישון במיטה שלכם, אז גם כשהוא חולה הוא ישן במיטה שלו, אחרת הוא ינסה להגיע למיטה שלכם גם כשהוא לא חולה.

4. זכרו יש סיכונים בלתת לילד לישון במיטה שלכם בפרט אם הוא תינוק , כולל סכנה של למחוץ אותו , הילד יכול ליפול מהמיטה וכו' מה שבטוח ששינה כזו בנוסף להיותה מסוכנת היא לא שקטה ולא מספקת לא לכם ולא לילד.

5. קרוב לודאי שהילד יתנגד בהתחלה לתהליך , אבל עקביות והתמדה יביאו תוצאות מהירות ויביאו שינוי בהרגלי השינה של ילדכם.

ולבסוף הורים יקרים , התהליך הוא קשה, הקניית הרגלים בשלב מוקדם יותר תבטיח תהליך קצר וקל יותר בעתיד, שינוי הרגלי שינה הוא מאבק לא קל ולא קצר . אם למרות הכל הילד יפגין קשיי שינה כדאי להתייעץ עם פסיכולוג המתמחה בהפרעות שינה.

לקריאה נוספת בתחום :
– לישון כמו תינוק , ד"ר אבי שדה,הוצאת ידיעות אחרונות 1999 .
– איך לעזור לילדים בבעיות יום יום , ד"ר צ'ארלס א. שפר וד"ר האורד ל. מילמן הוצאת לדורי, 1981

שיתוף ברשתות חברתיות:

תגובות (1)

  1. מקבלת ומחזקת את הרעיונות המובאים במאמר. מניסיוני כיועצת משפחתית לעיתים העיניינים משתבשים, מטעמים שונים ההרגלים לא הוטמעו וקשיי השכבה חוזרים ונשנים. זה זמן טוב לפנות לייעוץ ממוקד כדי להרוויח לילות של שינה רצופה הביתה. עינת גבע, 0523607603

    הגב

כתוב/כתבי תגובה