"אתר הגיל הרך" אינו מספק מאמרים, שאלונים או כל חומר אחר מלבד אלה המתפרסמים באתר

הורים טובים

מדריך תיאורטי ומעשי להורים לילדים בכל גיל

מאת: הילי כוכבי

כנרת, זמורה- מוציאים לאור

כמה מילים לפני שמתחילים – או: איך נולד הספר הזה

כמו ילדים ש"נולדים" עוד לפני שהוריהם נכנסו להיריון, אלא רק מעצם המחשבה על קיומם העתידי, כך הספר הזה נולד – זמן רב לפני שהחל להיכתב. הוא נולד ביום שבו קראתי לראשונה את המשפט הנפלא של הפסיכיאטר והפסיכואנליטיקאי הבריטי ג׳ון בּולְבּי: ״הורות מוצלחת היא מפתח מרכזי לבריאות נפשו של הדור הבא״. המשפט הזה, שאני מאמינה בו בכל לבי, זרע את הזרע לכתיבתו של הספר הזה.

כבר שנים רבות שההורות מעסיקה אותי בכל מישור חיים אפשרי: כפסיכולוגית העוסקת רוב זמנה בעבודה טיפולית עם הורים – בקליניקה פרטית ובעבר גם בשירות הציבורי; כאשת אקדמיה החוקרת את תחום ההורות ומלמדת אותו; וגם – ואולי מעל לכול, כאמא לארבעה ילדים מופלאים. במהלך שנים אלה נחשפתי לידע רב שהצטבר בתחום ההורות – ידע המבוסס על תיאוריות פסיכולוגיות מעמיקות; ידע המבוסס על ממצאי מחקר עדכניים, וגם ידע ותובנות מעשיות שהצטברו אצלי מתוך העבודה הטיפולית עם הורים ומתוך הוראת תחום ההורות באקדמיה.

הספר הזה נועד לשים זרקור על החלק שלנו, ההורים, בעיצוב דמותם של ילדינו, בעיצוב האנשים שהם הופכים להיות. נכון אומנם שההורות היא לא הכול, ויש גורמים רבים אשר אינם בשליטתנו. ועדיין נראה שיש לנו תפקיד, תפקיד חשוב ומשמעותי מאין כמותו: לגדל "בני אדם". ואם נאמץ את גישתו של בולבי, הרי שההורות היא תפקיד חשוב ובעל ערך – לא רק עבור ילדינו שלנו, אלא במובנים מסוימים עבור הדור הבא כולו.

הספר הזה נכתב מתוך אמונה עמוקה בכוחם של הורים, בהשפעתם המיטיבה, בכוונותיהם הטובות, בנכונותם של הורים לעשות הכול למען רווחתם הנפשית של ילדיהם, ולמען תפקודם המיטבי של הילדים בחברה הסובבת אותם. ניסיוני המקצועי והאישי לימדו אותי שהורים יעשו עבור ההורות שלהם ועבור הילדים שלהם, הרבה יותר מכפי שהם ייטו לעשות עבור עצמם. עם זאת, צריך לשים לב שלא להיסחף. כיום אנחנו יודעים ש"הורות-יתר" עלולה להזיק לילדים, כך שהורות טובה קשורה גם ליכולת לשמור על איזון ועל מינון נכון – לא יותר מדי ולא פחות מדי. בנוסף, כדי שנהיה הורים טובים, כפי שאנחנו רוצים להיות, עלינו לשים גם את עצמנו במרכז. חשוב שנבין מדוע התפקיד ההורי כה מורכב ומטלטל, וחשוב לא פחות שנתבונן ב"עצמי ההורי" שלנו בעיניים טובות וידידותיות, ושלא נשכח גם ליהנות מההורות שלנו, כי במובנים רבים אין תפקיד מרגש מזה.

הספר נחלק לארבעה שערים:

חלקו הראשון של הספר עוסק במטרותינו כהורים, ביחס לילדינו: איך מסייעים לילדים לפתח דימוי עצמי חיובי; איך עוזרים להם לחוות את העולם כמקום בטוח; איך מסייעים לילדים להיות שמחים, בעלי זהות עצמית מגובשת ויכולות חברתיות טובות; איך מגדלים ילדים בעלי תחושת מסוגלות עצמית ומוטיבציה פנימית; איך נעזור לילדינו להיות אמפתיים לאחרים ולאמץ לעצמם ערכים חיוביים. מי לא היה רוצה לגדל ילדים שכאלה?! כאמור, לא הכול תלוי בנו, אך יש איכויות ומאפיינים הוריים רבים שעשויים לקדם את הילדים לעבר מטרות חשובות אלה.

חלקו השני של הספר עוסק בנו עצמנו, בהורות שלנו. הוא מתייחס למורכבות הרבה הכרוכה בתפקיד ההורי, לקשרים המרתקים שנמצאו בין הורות ואושר ("ספוילר": לא מה שחשבתם…) ומתייחס גם לאיכויות המיוחדות של מַיינדפוּלנֵס ושל חמלה עצמית בהורות: היכולת שלנו כהורים להיות נוכחים "כאן ועכשיו", ולהיות ידידותיים יותר כלפי עצמנו. בהמשך מופיעים פרקים העוסקים בשותפי התפקיד שלנו, שכֵּן כדברי הפתגם האפריקאי "צריך כפר שלם כדי לגדל ילד": מעורבות אבות בגידול ילדיהם, מקומה של הזוגיות בהורות, שיתוף הפעולה שלנו עם מערכות החינוך של ילדינו. בסיום חלק זה תוכלו לקרוא על התופעה המרתקת של "העברות בין-דוריות" ועל האופן שבו העברות אלה "מדור לדור" עשויות להשפיע על ההורות שלנו.

חלקו השלישי של הספר מתייחס למצבי הורות מיוחדים: הורות למתבגרים, להיות הורים גרושים, הורות ב"משפחות חדשות" והורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים. נכון אומנם שכל אחד מנושאים אלה מצדיק ספר שלם, ובכל זאת – אני מקווה ומאמינה שתמצאו בפרקים אלה עקרונות וכיווני מחשבה שיכולים להועיל לכם. אתם מוזמנים לקרוא את הפרקים הרלוונטיים עבורכם, ואתם מוזמנים להציץ גם בפרקים שלכאורה אינם מתייחסים לחייכם באופן ישיר ומיידי. באופן מפליא ומיוחד, במקרים רבים מרכיבי הורות "מיוחדים" עשויים להיות רלוונטיים גם למשפחות נוספות שאינן נופלות תחת ההגדרה הרשמית המופיעה בכותרת הפרק.

חלקו הרביעי של הספר נועד להרחיב את התמונה, ולהתבונן בהורות ממעוף הציפור. תוכלו לקרוא בו על מאפייני ההורות בטבע (כי מתברר שלא "המצאנו" את ההורות); תוכלו לקרוא על ההתפתחות ההיסטורית של מושג ההורות (האם יכולתם לנחש ש"הורות" היא מושג חדש יחסית? תופתעו לגלות עד כמה ההתבוננות ההיסטורית בהורות יכולה להיות מעניינת ורלוונטית לחיינו ההוריים כיום). כמו כן הקדשתי פרק למאפייני ההורות הייחודיים למדינת ישראל (באופן במפתיע דווקא בתחום ההורות אנחנו שונים מאוד ממדינות מפותחות אחרות), ולסיום – אשתף אתכם במחשבותיי לגבי טיפולים פסיכולוגיים בילדים ולגבי מהות העבודה הטיפולית עם הורים. תפיסותיי אלה, המתייחסות למרכזיות הרבה של תפקידינו ההוריים, הן גם שהובילו לכתיבת הספר הזה.

הספר כולו פונה להורים לילדים בכל גיל – ילדים קטנים, ילדים בגיל בית הספר, ולא פחות מכך, גם למתבגרים. מדהים לגלות שבמקרים רבים העקרונות הם אותם עקרונות, ורק תכני ההתמודדות משתנים, ונעשים מורכבים יותר ככל שהילדים גדֵלים. הספר פונה בו-זמנית לאימהות ולאבות, לבנים ולבנות.

דרך הספר ביקשתי לחלוק איתכם ידע, מחשבות ורעיונות שנועדו לסייע לכם במסע ההורות המופלא. במסע הנהדר הזה יש אתגרים, ומזג אוויר משתנה, והפתעות, וקשיים, ותחושה עמוקה של משמעות, והרבה מאוד רגעי נחת. הספר הזה נועד להיות חלק מהצידה שלכם לדרך.

עם זאת, מטבעם של דברים כתובים, הם לעולם לא יצליחו לגעת במלוא המורכבות של המקרה הפרטי, היחיד, הייחודי. לכן אני מזמינה אתכם לקרוא את פרקי הספר מתוך סקרנות, פתיחות ועניין, המשולבים בשיקול דעת, בספקנות ובמנות גדושות של אינטואיציות הוריות (כי בסופו של דבר אין תחליף לאינטואיציות ההוריות); אני מזמינה אתכם לקחת מתוך הדברים שתקראו את הרעיונות, העקרונות והמחשבות, באופן "שיתאים לךְ ולךָ ולכם, להורות הייחודית והמיוחדת שלכם. ועוד אני מזמינה אתכם לכתוב, להגיב, לשתף ברעיונות, במחשבות ובכיווני פעולה. אני מבטיחה לעדכן את תכני הספר מעת לעת, בהתאם להתפתחויות המרתקות המתרחשות בעולמנו, ובהתאם למשובים שוודאי אקבל מכם, הקוראים.

 

להמשך עיון בתכני הספר (פורמט PDF): הורים טובים – הילי כוכבי – טעימת קריאה

 

זה הלינק ל"הורים טובים":

https://bit.ly/31NSBuT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שיתוף ברשתות חברתיות:

כתוב/כתבי תגובה