"אתר הגיל הרך" אינו מספק מאמרים, שאלונים או כל חומר אחר מלבד אלה המתפרסמים באתר

כמה זה טוב לישון…

מאת: ד"ר דינה ראלט

כמה טוב לישון? כולנו יודעים… אלא שהחיים מפתים וגם מחייבים ותמיד יש רק עוד משהוא אחד שנעשה לפני השינה וכך בעצם רובנו ישנים פחות ממה שאנחנו זקוקים לישון לשלומותינו (כשעה וחצי פחות ממה שנהגו לישון בשנות העשרים של המאה הקודמת). ובנוסף, אם נחשוב על השמנה כתולדה של דאגת הגוף למחר, מי יכול לישון כשהוא דואג? ואכן נמצא כי השמנים ישנים פחות מהלא-שמנים. בוא נראה מימצאים חדשים על כמה השינה יכולה באמת לתרום לשלומותינו…

האם אתם ישנים מספיק? כתבה נחמדה במגזין של ה- BBC שמצביעה בין השאר גם על טריקים לעזרה בהירדמות כמו למשל אימוץ קבוצות שרירים עד לכאב ואז להרפות, או חזרה על מילה אחת במיקצב משתנה…

אם נחירות הן שמפריעות לשנת הלילה הטובה, אפשר לנסות שירה, היא מחזקת את הגרון ומיטיבה עם השינה.

חוקרים מניו יורק הראו, עם 21 מתנדבים, איך פחות מדי שינה קשורה עם תזונה פחות נכונה למחרת. למי יש כח לדאוג לבריאות המזון כשהוא מותש? חוסר שינה עמוקה קשור עם סיכוי מוגבר לסוכרת, גם מיעוט שעות השינה קשור עם סיכוי מוגבר למחלת הסוכרת, או אצל ילדים קטנים עם סיכוי מוגבר לפגיעות. ואני לא יודעת אם זה קשור באופן ישיר, אבל לעובדים בלילות יש סיכוי מוגבר לחלות בסרטן.

במעקב שנעשה במישיגן אחרי הרגלי 785 תלמידים במשך 3 שנים נמצא קשר בין מיעוט שעות שינה והגברת הסיכוי להשמנה. שעות שינה קצרות בגיל כתה ג' היו קשורות עם השמנה בגיל כיתה ו' וזה בלי קשר להשמנה של הילד בכתה ג'. כל שעת שינה נוספת בכיתה ג' היתה קשורה עם הפחתה של 40% בסיכוי להשמנה בכתה ו'. די ברור למה ממליצה בארה"ב The National Sleep Foundation לכבות את האור מוקדם לילדים ולהוציא מכשירי טלויזיה מחדר השינה…
Pediatrics. 2007 Nov;120(5):1020-9

עוד מחקר שנעשה עם כ-600 ילדים בני 7, בניו-זילנד, הראה גם הוא ששינה של פחות מ- 9 שעות בלילה היתה קשורה עם השמנת יתר.

חסר שעות השינה השוטף מגביר את הנחיצות של שנת הצהריים בשמירה על בריאותנו. כדי לבדוק את השפעת שנת הצהריים על נתוני בריאות הלב נבדקו 9 מתנדבים בריאים לפני, ובמהלך שנת צהריים. במחקר שנעשה בבריטניה, נמצא שכבר בשלב הצפייה לשנת הצהריים, בשלב של החשכת החדר לפני ההירדמות היתה ירידה ניכרת בלחץ הדם. שנת הצהריים אינה מפריעה לשינה בלילה ובנוסף, היא משפרת את החשיבה אחרי השינה וגם ביום שלמחרת. גם חוקרים ישראלים הראו את תרומתה הניכרת של שינה בת 90 דקות במשך היום, לשיפור הזיכרון.

אצל נשים בהריון אפקט השינה יותר בולט שכן ברור שעצם ההריון הוא דאגה למחר ואין זה פלא שהוא מלווה הרבה פעמים בהשמנה. אחרי הלידה, כמה שתחזור האם לחוסר דאגה יותר מהר, כך יזורז תהליך ההרזייה שלה. אבל, אחרי לידה, להסיר דאגה זה לא פשוט כי לסדר היום מצטרפת גם הדאגה לתינוק. במעקב בקליפורניה, במשך שנה אחרי 940 אמהות, נמצא כי לאמהות שישנו אחרי שנה מהלידה פחות שעות לעומת מספר השעות שהן ישנו אחרי חצי שנה, היה יותר מסיכוי כפול שלא לאבד את עודף המשקל שהן צברו עם ההריון.

Am J Epidemiol. 2007 Oct 29
מעניין אם נתוני תקופתנו אלה רלבנטיים גם לעלייה בשיעור התינוקות הנולדים טרם זמנם?

וכמובן לא רק בריאות גוף, בעיתון Science התפרסם לאחרונה מחקר מאריזונה שהראה איך השינה מקדמת את תהליכי הזיכרון.
Science. 2007 Nov 16;318(5853):1147-50

ומחקר אחר הראה שחסרונה קשור עם ציונים נמוכים יותר לסטודנטים…

ומה עוד אפשר להגיד על שינה? את זה כולנו מרגישים, שינה משפרת כושר.
בכנס השנתי ה-21 של אגודות השינה המקצועיות בארה"ב APSS הראו חוקרים מסטנדפורד כי תוספת שינה מכוונת, במשך שבועיים, שיפרה את ביצועי הכושר של 6 שחקני כדורסל מקצועיים.

ועל איך כולנו מתנהגים כשלא נותנים לנו לישון, בטח נוכל להעיד…בניתוח צילומי fMRI מח של 26 סטודנטים בריאים שחציים היו בקבוצת חוסר שינה (הוחזקו בערנות 35 שעות) נראה כי חוסר השינה מגביר את עוצמת התגובות הריגשיות ביותר מ- 60% ובעקבותיה כמובן, מוגברת גם ההתנהגות הלא-רציונלית.
Curr Biol. 2007 Oct 23;17(20):R877-8

האם לזה מתייחס פרופ' דב עדן מאוניברסיטת תל אביב, כשהוא מציע לנסוע ליותר חופשות ויותר קצרות בלי טלפונים סלולריים או מחשבים ניידים? או אולי יהיה פשוט יותר לעודד עוד שעות שינה לכל?

מעניין האם מדיטציה יכולה להחליף שעות שינה אבודות?

שיתוף ברשתות חברתיות:

כתוב/כתבי תגובה